Miliardář: Za 30 let budeme pracovat pouze čtyři hodiny denně

Čtyři hodiny denně a čtyři dny v týdnu. Taková bude ve světě běžná pracovní doba podle zakladatele čínského e-commerce giganta Alibaba Jacka Ma. V důsledku automatizace podle něj nastane tato situace už za tři desítky let. Upozornil však, že k tomuto blahobytu povede trnitá cesta. Jaké profese mají světlou budoucnost?

Televize CNBC označila šéfa Alibaby za typického „kluka z plakátu“. Jack Ma, původně učitel, založil v roce 1999 prodejní online platformu a během pár let se z něj stal miliardář. Jeho posledním hlasitým výrokem se stala předpověď běžného pracovního týdne budoucnosti.

„Lidé budou pracovat pouze čtyři hodiny denně a pravděpodobně jen čtyři dny v týdnu. Můj děda pracoval na farmě každý den 16 hodin a cítil se velmi zaneprázdněn. My pracujeme osm hodin denně pět dní v týdnu a pocit máme úplně stejný,“ uvedl Jack Ma pro CNBC na konferenci Alibaba‘s Gateway 2017.

Když se zamyslíte, zjistíte, že tento odhad je velmi podobný tomu, který vyřkl v roce 1930 světoznámý ekonom John Maynard Keynes. Ten odhadoval pracovní dobu okolo 15 hodin týdně a už tehdy to vysvětloval rapidní automatizací výroby.

Blíží se čipová totalita? V Čechách už je očipováno několik desítek lidí

Jako jednu z dalších výhod efektivnějších pracovních procesů uvedl Jack Ma rozsáhlejší možnost dovolené a cestování běžných zaměstnanců. „Lidé během života běžně navštíví tak 30 různých míst. Od teď za 30 let už by to mohlo být desetkrát tolik. Proces transformace na vyšší stupeň automatizace však nebude snadný,“ uvedl čínský podnikatel. Narážel tak na velké změny, které trh práce a všichni lidé budou muset podstoupit, když bude výroba stále více robotizována.

Mark Zuckerberg a základní příjem. Proč mu (ne)naslouchat?

 „Přichází nová etapa civilizace a mnohá pracovní místa budou nevyhnutelně rušena. Lidé, kteří novou vlnu zachytí, se stanou bohatými a úspěšnějšími. Pro ty, co se však špatně adaptují, nastanou tvrdé časy,“ dodal Ma.

Klíčem na pracovním trhu bude, podle šéfa Alibaby, zpracování a analýza dat. Právě tam vidí potenciál pro velký počet nových míst. Současný trend tak označil za pouhý počátek „datové éry“. Jeho firma o svých zákaznících shromažďuje ohromné množství dat a tato studnice informací mu prý otevřela oči, kam se bude svět ubírat. „Vše bude propojené,“ je přesvědčen Ma.

Bill Gates chce zdanit roboty. V žádném případě, zní z Evropské komise

Studium analýzy dat není budoucností jen podle čínského podnikatele. Stejné názory zněly z úst zakladatele Tesly Elona Muska, Erica Schmidta z Alphabet nebo zakladatele Microsoftu Billa Gatese.

Newsletter