Tisíce psychiatrů požadují odvolání Trumpa. Prý je duševně nemocný


14:15 • 17. srpna 2017

Tagy: Trump, USA, politika

Něco, co mnozí Američané rozebírají od prezidentských voleb každý den, se nyní stává velkým tématem psychiatrů, psychologů a psychoanalytiků. Jde o duševní zdraví amerického prezidenta Donalda Trumpa. Skupina Duty to Warn, což lze přeložit jako „povinnost varovat“, sbírá podpisy na svou petici, která požaduje odvolání Trumpa z úřadu kvůli tomu, že je údajně duševně nemocný.

Podle Johna Gartnera, vlivného psychoterapeuta, který je zároveň zakladatelem skupiny Duty to Warn, a dalších odborníků trpí Trump „vážným duševním onemocněním, které jej činí psychicky neschopným kvalifikovaně plnit povinnosti prezidenta Spojených států amerických,“ citoval text petice server Psychology Today. Z tohoto důvodu požadují američtí lékaři odvolání Trumpa z prezidentského úřadu, a to na základě článku 4 25. dodatku k Ústavě Spojených států, který tvrdí, že pokud prezident není schopný plnit povinnosti a vykonávat pravomoci spojené s jeho úřadem, bude odvolán a nahrazen.

Pod petici se už se podepsalo téměř 60 tisíc odborníků, mezi nimiž lze najít i řadu uznávaných amerických psychiatrů, psychologů a dalších. Skupina doufá, že sežene 75 tisíc podpisů do 14. října, kdy plánuje udělat sérii meetingů ve velkých městech napříč USA. Petice přitom vyvolala diskuzi o pozici psychiatrů a příbuzných profesí v otázce posuzování duševního zdraví veřejně známých osobností. Obecně přijímaná lékařská etika jim toto totiž výslovně zakazuje.

 

Jedná o jeden z principů, který propaguje samotná Americká psychiatrická asociace (APA), přičemž k ní se připojily i další psychiatrické a psychologické asociace. Historicky je známé tzv. Goldwater Rule (v češtině Goldwaterovo pravidlo), což je neoficiální název pro článek 7 Principů lékařské etiky podle Americké psychiatrické asociace. V něm se uvádí, že je neetické a neprofesionální poskytovat odborný názor na veřejně známou osobnost, která není pacientem daného lékaře a zároveň nedala souhlas k projednávání svého duševního zdraví ve veřejných prohlášeních.

Dokument vydala APA krátce po skandálu spojeným s někdejším republikánským kandidátem na prezidenta Barrym Goldwaterem (odtud Goldwaterovo pravidlo), když v roce 1964 oslovil magazín Fact několik členů APA s tím, zda by mohli posoudit jeho duševní stav a způsobilost k prezidentskému úřadu. I přesto, že petice skupiny Duty to Warn je ukázkovým příkladem porušení Goldwaterova pravidla, stále na ní přibývají další a další jména renomovaných odborníků.

Půl roku vlády Trumpa, půl roku politiky na Twitteru

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.