Brusel dodal sílu zlatu, německému dluhu a šanci Brexitu


13:52 • 22. března 2016

Tagy: Terorismus, Zlato, Stříbro, Akcie, komodity, EURCZK, EURUSD, USDJPY, EURGBP, libra, Brexit

Nejprudčeji za poslední týden propadl index evropských akcií Stoxx 600 po teroristických útocích v na bruselském letišti a v metru, po kterých zůstaly desítky mrtvých. Sílu naopak útoky dodaly zlatu nebo německým dluhopisům a mezi měnami japonskému jenu.

Doprava a volný čas, výrazně aerolinie. To je logicky segment, jehož akcie se propadly v reakci na útoky v Bruselu. Výnos na 10letém německém dluhopisu (bundu) naopak klesá na nejnižší hodnoty za poslední dva týdny a zlato poprvé za poslední čtyři dny zpevňuje.

Britská libra oslabuje proti většině hlavních obchodovaných měn. Důvod? Sázky na to, že útoky v Bruselu posílí nálady stoupenců Brexitu. Libra ve 13:30 odepisuje vůči americkému dolaru 0,8 procenta u 1,4250 GBPUSD. K euru libra oslabuje o 0,7 % pod 1,2700 GBPEUR. Samotné euro přitom k americkému dolaru padlo od 1,1250 EURUSD až k úrovni 1,1190 EURUSD, ve 13:30 ale již maže ztráty do blízkosti 1,1230 EURUSD.

„Každá událost, která může dát jistým lidem argumenty proti imigrantům, a tou bezesporu jsou teroristické útoky, zvyšuje riziko Brexitu. Proto vidíme výrazně oslabovat libru,“ reagoval stratég Bank of America v Londýně, Athanasios Vamvakidis. Dolar ke koši měn (Dollar Spot Index) zpevňuje o desetinu procenta po oslabení v minulém týdnu o 1,3 procenta v reakci na slova z Fedu, která chladila pravděpodobnost brzkého dalšího růstu sazeb v USA.

Inverzně k britské libře se japonský jen profiluje jako bezpečný přístav, daleko od belgických událostí. Na nová rekordní minima míří dlouhé splatnosti japonských dluhopisů, samotný jen k dolaru i euru sílí o půlprocento.

Na komoditních trzích vidíme v roli bezpečného přístavu po bruselských útocích posilovat zlato, o necelé procento k 1255 dolarům za unci. Podobně zpevňuje stříbro k 16 dolarům za unci. 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.