Unipetrol zvýšil tržby o 52 %, prodeje rostly výrazně ve všech segmentech


AKTUALIZOVÁNO - 9:11 07:29 • 21. července 2017

Tagy: Unipetrol, výsledky, benzin, ropa

AKTUALIZOVÁNO – Největší česká rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zvýšila ve 2. čtvrtletí tržby meziročně o 52 procent na 31,2 miliardy korun. Pomohly vyšší ceny ropy. Čistý zisk stoupl o 15 procent na 3,6 miliardy Kč. Unipetrol ve čtvrtletí zaznamenal výrazný nárůst prodejů ve všech segmentech a další zvýšení tržního podílu Benziny. Využití rafinérských a petrochemických výrobních kapacit bylo vysoké.

„Bylo to pro nás úspěšné čtvrtletí. Díky příznivému makroekonomickému prostředí, vysokému využití výrobních kapacit a rostoucím prodejům ve všech segmentech jsme dosáhli skvělých hospodářských výsledků,“ uvedl Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Unipetrol. 

„Valná hromada schválila dividendu za loňský rok, jež meziročně vzrostla o 50 procent. Jdeme cestou dlouhodobého rozvoje naší skupiny. Naším cílem je i nadále růst hodnoty pro všechny akcionáře. A to se nám bezesporu daří,“ dodal šéf Unipetrolu.

Finanční výsledky skupiny byly podpořeny zaúčtováním části plateb od pojistitelů. Unipetrol obdržel od příslušného pojistitele a zajistitelů potvrzení konečného vypořádání v částce 0,3 miliardy korun v souvislosti s mimořádnou událostí na jednotce fluidního katalytického krakování v Kralupech nad Vltavou z loňského května. Unipetrol také zaúčtoval částku 2,8 miliardy korun od pojistitelů kompenzující ušlý zisk a škody za mimořádnou událost na etylenové jednotce v Chemparku Záluží v Litvínově ze srpna 2015.

Podle Miroslava Frayera z Komerční banky výsledky na provozní úrovni zaznamenaly výrazné meziroční zlepšení a překonaly očekávání trhu. O více jak polovinu vyšší tržby byly ovlivněny výrazným nárůstem prodejních objemů petrochemických produktů v souvislosti s obnovením etylenové jednotky (+120 % y/y). Přispěly k nim i dodatečné prodejní objemy Spolany a rafinerských produktů. „Výsledky hodnotíme pozitivně a nadále potvrzují vysokou ziskovost a silnou tvorbu cash flow. Cena akcie by měla reagovat růstem,“ dodal Frayer.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol ve 2. čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 6,1 miliardy Kč, meziročně o 40 procent více. Výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinerií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit ze 46 % na 96 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 108 % na 2,1 mil. tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 18 % na 1,8 mil tun.

Etylenová jednotka byla využita na 89 procent. To se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 120 procent na úroveň 500 tisíc tun. Z toho Spolana přispěla prodaným objemem ve výši 103 tisíc tun.

V maloobchodním segmentu Unipetrol vykázal provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 415 milionů korun. Meziroční navýšení o 139 % bylo způsobeno všeobecně příznivou makroekonomickou situací, zlepšenými výsledky v nepalivové části segmentu díky konceptu moderního občerstvení STOP CAFE a především vyššími prodeji pohonných hmot. Unipetrol těžil z úspěšného prodeje nového typu paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel a prémiových paliv VERVA a ze stále se zvyšujícího počtu čerpacích stanic, které postupně přebírá od společnosti OMV.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice. Zaměřuje se především na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu a zaměstnává více než 4 500 lidí.
Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.