Mayová chce předčasné volby v Británii. Libra sílí, akcie padají


AKTUALIZOVÁNO 13:35 12:34 • 18. dubna 2017

Tagy: Velká Británie, Mayová, Brexit, volby, libra, EURGBP, GBPUSD, FTSE

AKTUALIZOVÁNO – Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že chce prosadit předčasné volby. Ty by se po případném odhlasování parlamentem měly konat 8. června. Libra sílí, britské akcie padají.

Překvapivé oznámení ohledně předčasných voleb přišlo ani ne měsíc po oficiálním odstartování odchodu Spojeného království z Evropské unie. Mayová svůj návrh předloží parlamentu prý během zítřka, přičemž k jeho schválení potřebuje dvě třetiny hlasů. Mayová proto vyzvala opozici, aby její plán podpořila.

Potřebujeme parlamentní volby a potřebujeme je teď,“ řekla premiérka v přímém přenosu, který odvysílala televize CNBC. Samotný návrh tak prokazuje snahu o získání jasného mandátu při jednáních o podmínkách vystoupení z EU. Tomu by mohli zabránit především odpůrci brexitu, mezi které se řadí především skotští nacionalisté a Liberální demokraté.

Mayová dosud tvrdila, že na svém postu setrvá až do jeho řádného konce, tedy do voleb v roce 2020. V poslední době však často čelila výtkám ohledně toho, že k jednání o brexitu nemá mandát.

Pokud by na předčasné volby opravdu došlo, mají konzervativci poměrně dobrou startovací pozici. Podle průzkumů se jejich náskok na konkurenční labouristy postupně zvyšuje. Šetření Sunday Mirror například ukázalo, že by toryové získali 46 % hlasů, zatímco labouristé 25 %.

V návaznosti na slova premiérky libra vůči euru zpevnila až k 0,842 EURGBP.

Obdobný scénář byl pozorován ve dvojici s dolarem, kde jsme se dostali až k 1,267 GBPUSD.

Co se týče akcií, hlavní britský index FTSE odepisuje zhruba 1,8 %

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.