Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Úspěch iniciativy „Merkcron“ může znovu nastartovat projekt Evropy

Poprvé za více než tři roky jsem optimistou, jde-li o vyhlídky globální ekonomiky a zejména o osud eurozóny. V roce 2016 byla hlavním hybatelem vývoje trhu politická rizika, hlavně brexit a překvapivé volební vítězství Donalda Trumpa. A dnes?

Dnes, jak ukázaly výsledky francouzských voleb, se investoři mylně zaměřili na evropské politické události letošního roku. Nyní se v eurozóně řeší pozitivní růstový potenciál, v USA a Číně pak úvěrový cyklus, který dle mého názoru ale není důvodem k obavám. Čína cíleně bojuje proti šedému bankovnictví upevňováním úvěrových standardů, zatímco Spojené státy směřují ke konci obchodního cyklu, což je po tolika letech růstu HDP celkem normální.

Hlavní vyhlídky podle Saxo Bank

Americký dolar zůstává i nadále jedničkou v tržním podílu s 88 % proti pouhým 31 % pro euro. Jednotná evropská měna zatím nedokázala přilákat investory a hlavně centrální bankéře, a to zejména kvůli nedostatečné ekonomické integraci. Můj názor je, že podíl čínského jüanu (CNY) na trhu by měl do roku 2019 dosáhnout 10 % a překonat tak britskou libru.

Měnová válka se nechystá. Trump se tak v 99 % případů mýlí, ale má pravdu, pokud jde o nerovnováhu směnných kurzů. Podle parity kupní síly je dolar nadhodnocen vůči euru o 7 %, vůči japonskému jenu o 11 % a vůči kanadskému dolaru o 7 %. Přesto však zřejmě nedojde k nové o dohodě, jako byla Plaza Accord, protože pro to není politická vůle a USD je stále o 30 % pod úrovní z roku 1985.

Ve Spojených státech jsou mezi indikátory nejvíc pozadu inflace a mzdy. Klíčové CPI je posledních
5 let pod cílovou 2% úrovní, což představuje horší podmínky pro Fed při zvyšování úrokových sazeb. V posledních týdnech došlo ke klíčové změně názoru – trh s dluhopisy začal sázet na riziko, že americká centrální banka příští rok sazby naopak sníží.

Pozitivní trend v eurozóně

Indikátor růstu Eurocoin vzrostl o +0,75 %. Investoři po zářijových německých volbách předpokládají úspěch iniciativy „Merkcron“, která znovu nastartuje projekt Evropy. Převládá optimismus, což má výrazně pozitivní dopad na kurz eura. Poprvé za tři roky je nyní euro v absolutních dlouhých pozicích.

Skutečný makroekonomický dopad brexitu Velkou Británii teprve čeká. Jsem však přesvědčen, že vývoj britské libry (GBP) ve druhé polovině roku bude pozitivní. Brexit byl už výrazně naceněn ve směnném kurzu a podle parity kupní síly je GBP podhodnocena vůči USD o 15 %.

Klíčová rizika podle Saxo Bank

Nízká volatilita a nečinnost trhu

Podle průzkumu Yale z března 2017 předpokládá 99 % drobných a firemních investorů v příštím roce nárůst akcií. Objevuje se stále více náznaků rostoucího finančního napětí, např. velký rozdíl mezi indexem volatility VIX a politickou nejistotou nebo diferenciál pětiletých americko-německých sazeb, který je na 28letém maximu a obvykle se považuje za první známku korekce trhu.

Donald Trump nekoná

To představuje jednoznačně největší riziko, které trh zatím úplně nenacenil. Pravdou je, že pokud Trump nedokáže do září předložit lepší plán na snížení daní, může trh reagovat skutečně negativně a mohlo by dojít ke spuštění ozdravné korekce na amerických trzích (a tedy i na globálních). Trump zřejmě vůbec netušil, jak dlouho může trvat zavedení nižších daní v plném rozsahu. Reaganovi trvalo téměř pět let vytvořit a protlačit zákon o nižším zdanění. Korekce by byla krátkodobá, protože makroekonomický vývoj a výnos trh podporují.

Vysoké riziko Trumpova impeachmentu

Ve skutečnosti je nepravděpodobné, že by k tomu došlo, ale řada Demokratů uvedla, že cílem je především omezit POTUS. Na trh by to mělo každopádně velmi negativní dopad, protože toto riziko není zatím plně naceněno.

Newsletter