Britské volby končí patem. Libra padá, koruna čeká na inflaci


AKTUALIZOVÁNO 09:23 08:23 • 9. června 2017

Tagy: fx, forex, euro, koruna, libra, dolar, Velká Británie, Mayová, EURCZK, USDCZK, EURUSD, GBPUSD, GBPEUR

AKTUALIZOVÁNO – Předčasné parlamentním volby ve Spojeném království skončily, jak se zdá z posledních čísel, patem. Média hovoří o selhání týmu konzervativců v čele s Theresou May. Žádné straně se nepodařilo získat potřebnou většinu. Libra v návaznosti na to padá, euro mírně sílí, koruna bez výraznějších změn.

Konzervativci podle serveru CNBC obdrželi počet hlasů odpovídající celkem 315 křeslům. Hned za nimi jsou labouristé s 261 křesly. Skotská národní strana získala 35 křesel a Liberální demokraté 12. Protievropská  Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) se do sněmovny zřejmě nedostala.

K tomu, aby měla jedna strana jasnou většinu, je potřeba získat 326 křesel z celkem 650. Aktuálně zbývá sečíst necelých 10 posledních volebních obvodů. Fakt, že konzervativci nezískali většinu, by mohl poškodit především jednání o brexitu. Británii tak podle mnohých čeká období politické nejistoty. Lídr labouristů Jeremy Corbyn vyzval „šéfku“ konzervativců Mayovou k demisi.

Situace, kdy žádná strana nezíská naprostou většinu, je poměrně vzácná, ovšem nikoliv dosud nepozorovaná. Možnosti jsou teď tři. Vzniknout může vláda menšinová, kterou strany podporují v podstatě tehdy, kdy se jim to hodí. Dalším řešením je vláda sestavená na základě mezistranické dohody či vláda koaliční.

Libra v návaznosti na aktuální výsledky dnes oslabuje o zhruba 0,8 %, a to jak vůči euru, aktuálně na 1,129 GBPEUR, tak vůči dolaru, v tuto chvíli na 1,264 GBPUSD, což je nejnižší číslo od dubna (oproti včerejšku propad o 2 %). Euro se během nočních hodin krátce propadlo až pod 1,120 EURUSD, aktuálně se již obchoduje na 1,1208 EURUSD. Koruna je zatím bez výraznějších změn, což odpovídá 26,26 EURCZK.

Volby v Británii končí patem… A libra padá

Co se týče dalších událostí, včera proběhlo zasedání ECB. Banka ponechala své sazby i program QE beze změny, vypustila však dovětek o možném dalším snížení úroků na ještě nižší úrovně. Z této rétoriky je tak patrné, že banka v dohledné době nechce dále snižovat nastavení úrokové politiky, ovšem v případě, pokud by se stav evropské ekonomiky zhoršil, by tento nástroj opět připadl v úvahu. To samé platí i o programu kvantitativního uvolňování, který je možné změnit nejen z hlediska oběmu, tak i samotné doby trvání.

ECB zároveň přistoupila ke zlepšení prognózy vývoje evropského HDP. V případě inflace naopak provedla revizi směrem dolů.

Draghi a vypuštění možnosti ještě víc snížit sazby? Nikdy neříkej nikdy...

Dnešní den se tak ponese v duchu dopočítávaní hlasů v rámci britských voleb, na což budou reagovat vyjma měn i další trhy. Z hlediska dat bude klíčové sledovat českou inflaci za květen. Meziročně se očekává mírné zrychlení na 2,2 %, meziměsíčně pak pokles o -0,1 %.

Aktuální rozmezí pro dolar vidíme od 23,38 do 23,48 USDCZK a 1,117 až 1,123 EURUSD. Korunu pak v pásmu 26,22 až 26,35 EURCZK.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.