Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Mobius: Nadešel čas na odchod z amerických akcií

Veterán finančních trhů a proslulý zastánce investic do Číny, Mark Mobius má jasno: Je načase se z amerických akcií přesunout na lépe si vedoucí trhy. Jinými slovy na tzv. emerging markets. Ne že by na trhu v USA nebyly již žádné příležitosti k výdělku – ty nabízejí především globálně působící firmy – důvodů pro přesun ale přibývá a v jejich centru je výsledková sezóna.

„Výsledky amerických firem nebudou tak dobré, jak se všeobecně očekává, jelikož proti nim hovoří mnoho faktorů,“ říká šéf investiční skupiny Templeton Emerging Markets v rozhovoru pro CNBC. V první řadě, oživení největší světové ekonomiky je stále na začátku. A nelze opominout také tlaky ze strany federální vlády, které podnikání firem zatěžují. „Na mušce mají hlavně banky, které tak nejsou schopny korporátní sektor v dostatečné míře podpořit. Výsledkem je, že společnosti hromadí hotovost a uchylují se ke zpětným odkupům akcií. To není pro zisky firem příliš pozitivní a ty tak – s výjimkou technologií – spíše stagnují,“ vysvětluje Mobius.

Mobius: Jděte do komodit

Mobius: Akciová rally v Číně se teprve rozjíždí

Mobius je dlouhodobým býkem na asijské trhy – kromě Číny fandí také Indonésii, Thajsku i Taiwanu. Trh v tomto regionu má podle něj mnoho předností, mimo jiné v odolnosti vůči výkyvům souvisejícím se spekulacemi o načasování prvního zvýšení sazeb americkou centrální bankou. „Růst sazeb v USA nebude mít na zbytek světa přílišný dopad díky navyšování peněžní báze,“ říká investor, který tak odkazuje především na extrémně uvolněnou měnovou politiku ECB či Bank of Japan. Ty poskytují finančním trhům dostatek likvidity. Pro srovnání – zatímco nejširší americký index S&P 500 od začátku roku posílil zhruba o 2 %, MSCI Emerging Markets Index povýšil již o 8,5 %.

Nová éra pro investory v Číně

Čína zůstává volbou číslo jedna. Úvod letošního roku v dobrém poznamenalo propojení šanghajské a hongkongské burzy. Tzv. Shanghai – Hong Kong Stock Connect má na svědomí zhruba 30% růst šanghajského trhu resp. téměř 20% rally na indexu Hang Seng od začátku roku.

Šanghaj – Hongkong aneb vznik druhé největší burzy světa

Do burzovní integrace, k níž došlo 17. listopadu loňského roku, nakupovalo velké množství investorů jedině akcie typu „H“ především proto, že jsou obchodovány na burze v Hongkongu, která umožňuje jednoduchý nákup i prodej prostřednictvím klasických brokerských metod. Pouze některým investorům bylo umožněno obchodování s akciemi označení „A“. Jak nyní podotkl Mobius, prostor pro obchodování velkého množství „A-akcií“ se otevřel a „mnoho z nich je za atraktivní cenu“ – to pro investory zainteresované na čínském trhu znamená „zcela novou éru“.

Optimismus na čínských akciích v minulém týdnu mírně zbrzdilo zpřísnění pravidel pro maržové obchody. To nechává Mobia vcelku chladným a říká, že jakoukoli korekci na čínském trhu by investoři měli vnímat jako nákupní příležitost – býčí trh prý totiž v dohledné době určitě neskončí.

Čínský akciový rychlík do Hongkongu. Veze bublinu?

Newsletter