Tento způsob boje s propadem trhů…

Akciová burza v čínské Šanghaji, populací přesahující dvě České republiky, dnes připsala nejvýraznější zisk od roku 2009. Stabilizují se ceny komodit, oslabil japonský jen. Čína nasadila tvrdá opatření na podporu akciového trhu a ta se projevují. Ale v situaci, kdy více jak polovina akciových emisí v zemi neobchoduje. V předchozích dnech čínské akcie přišly o třetinu své hodnoty kvůli vysáté likviditě. Protitah vlády a trh stabilizovat. Nebo jej po relativně krátkém období pozvolného otevírání drobnému i zahraničnímu kapitálu zničí?

Pokud jste významný akcionář, který ve veřejně obchodované firmě drží alespoň 5% podíl, ale také ředitel či jiná výkonná osoba firmy, příští půlrok své akcie v Číně neprodáte. Regulátor tímto způsobem zasáhl proti monstróznímu propadu trhů, kdy za tři dny jen z burzy v Šanghaji zmizelo přes 33 miliard. Propad za tři týdny takřka smazal zisky za osm měsíců. Regulátor říká, že bojuje s „neodůvodněným propadem“ cen akcií.

Zatímco po státem ovládané linii Čína zakázala vládou kontrolovaným firmám snižovat akciové podíly – držet a zvyšovat je mohou – opatření regulatorní komise CSRC míří na nestátní firmy a potenciálně také na zahraniční investory, kteří by byli na čínském akciovém trhu větší měrou aktivní.

Je to něco, co se na západním akciovém trhu v takovéto podobě nestává – v takového podobě… Čína je svou specifickou kulturou, ekonomikou i trhem a volí své nástroje, kterými postupně takřka vždy dosáhne svého. Dnes vyslal trh první signál, že to (zatím) funguje. Vždy ale platí něco za něco.

Data z čínského obchodování krom jiného ukázala na úterní masívní likvidaci obchodů na margin, úřady zakázaly nové primární emise akcií, omezily sázky na pokles trhu zejména skrze futures, motivují finanční společnosti k nákupům akcií. Na trhu byly pozastaveny obchody s akciemi více než 1.300 emisí!

Opatření je paradoxem. Jednou z cest, jak řešit krizi na akciovém trhu, je přirozený posun do nejkvalitnějších akciových titulů, takzvaných blue chips. Jenže zákazem prodávat pozice na menších a horších emisích je jedinou v tuto chvíli funkční strategií pro ty, kdo chtějí své pozice na čínských akciích snižovat, právě odprodej čínských blue chips! To situaci na trhu jenom zhoršuje.

V čem je situace opravdu hodně nepříjemná pro vládu? Za prvé: Dva roky zpět vládnoucí komunistická strana pootevřela stavidla roli volného trhu v čínské ekonomice, což se projevilo také na kapitálovém trhu. Za druhé: zasahuje běžné Číňany. Zhruba čtyři pětiny trhu má ve svých rukou řádově 90 milionů běžných drobných čínských investorů. Pokud propad cen akcií udělá díru do kapsy čínského spotřebitele, ten ji udělá do chodu čínské ekonomiky.

Vraťme se k tvrzení, že například v USA se zásah na trhu v takového podobě rozhodně neodehraje. A v jiné? Proč – vedle Wall Street – Fed svými masívními zásahy držel relativně stabilní a vysoko během krize právě ceny akcií? Jsou významnou součástí majetku amerických domácností a při nenávratném propadu trhů by se kola americké ekonomiky jen stěží znovu rozjela. Zachraňoval ekonomiku, a bankéře. Čína je vůči otevírání akciových trhů drobným investorům a penězům domácností v podobné pozici. Zachraňuje ekonomiku.

Ani v rámci Asie není Čína jedinou zemí, která „tak nějak jako dnes“ reaguje na hrozbu pádu ekonomiky. Jak upozorňuje datová analýza Bloomberg, v roce 1998 zasáhl nákupy akcií za více než 15 miliard dolarů Hong Kong. I Spojené státy v roce 2008 na rozpuku finanční krize omezily alespoň krátké prodeje akcií. Zásahy jsme viděli i u krátkých prodejů ve finančním sektoru v Evropě.

To, co se jeví v tuto chvíli klíčové, je důvěra v čínské a obecně asijské akciové trhy. Její ztráta může přinést celosvětovou bouři.

Připomeňme slova některých domácích respektovaných a fundamentálně orientovaných akciových investorů (Gladiš, Hájek), kteří se rozvíjejícím se trhům a investicím spíše vyhýbají a sázejí na vyspělé trhy a růstové příběhy čitelných firem. Nezakotvenost a nečitelnosti firem, celého trhu, kritika corporate governance.

Tah, který nyní udělala Čína, je investorům totální čarou přes rozpočet a rozvoji volného obchodování v Číně rozhodně nepomůže. O roznášení strachu mezi investory hovoří Mark Mobius, neřešení podstaty a pouhém odkládání nevyhnuteného Wells Fargo. „Nové a nové intervence regulátora, chybějící zásah centrální banky. Musí přijít sražení sazeb o 50 nebo rovnou 75 bodů,“ nabízí svůj pohled na věc Michael Shaoul z newyorské Marketfield. Bank of America/Merrill Lynch vydala analýzu, podle které pokles čínského akciového trhu povede k dalšímu zpomalení hospodářského růstu, propadu firemních zisků i riziku rozpuku finanční krize.

Ale utahování volného trhu není čínskou výsadou. Čínští politici v tuto chvíli zachraňují čínské finanční trhy. Evropští centrální bankéři zase zachraňují evropské Řecko a eurozónu. Ti Američtí americké akcie a Wall Street…

Newsletter