Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Kdy má ČNB ukončit intervence? Optimální se jeví začátek dubna

Blíží se konec března a sním i konec tvrdého závazku České národní banky. S nástupem druhého čtvrtletí je tak cesta k tzv. intervenčnímu exitu volná. Jaké načasování by měla ČNB zvolit? Dle banky ING se jako optimální jeví duben. Proč?

Podle poslední analýzy hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera a měnového analytika Petra Krpaty se jako nejlepší strategie ČNB jeví ukončení intervencí před 10. dubnem, kdy budou zveřejněna březnová data o inflaci.

„Z našeho pohledu dosahuje objem intervencí ČNB příliš velkých čísel. Bilance banky se nafukuje jako nikdy předtím,“ přepisuje agentura Bloomberg Seidlerova a Krpatova slova. „Aktuálně prováděná obrana koruny už tak není opodstatněná, a to jak z hlediska ekonomického, tak rovněž z pohledu na cílení inflace.“

Podle obou expertů prodloužení intervencí až za 10. duben pravděpodobně vyvolá příliv dalšího kapitálu nasměrovaného do české měny. To v důsledku způsobí problémy ohledně budoucích účetních ztrát ČNB pramenících z rostoucího objemu devizových rezerv.

Dle odhadu ING nemusí být koruna ani tolik překoupená, jak tvrdí některé odhady. Příliv kapitálu se totiž změnil poté, co si především spekulanti uvědomili možnost pohybu kurzu v obou směrech. „Účastníci trhu jsou si plně vědomi širšího nastavení pozic, tudíž budou pravděpodobně upravovat investiční strategie takovým způsobem, aby se vyhnuli dosažení stop lossu,“ míní Seidler a Krpata.

Co se týče ČNB, ta v prvních hodinách a dnech po samotném ukončení intervencí bude bedlivě sledovat volatilitu koruny. Podle ING bude její pravděpodobná „komfortní zóna“ kurzu v rozpětí 5 % oběma směry.

Po exitu bude rovněž zajímavé sledovat vývoj na dluhopisech. Seidler a Krpata očekávají, že dojde na zploštění české výnosové křivky. To způsobí především vývoj na krátkodobých bondech, které jsou citlivé právě na otvírání spekulativních pozic. S koncem intervencí se tak tyto instrumenty pravděpodobně stanou předmětem prodeje, což se projeví v nárůstu jejich výnosů a poklesem ceny.

Intervence ČNB: Co nás čeká a jak se nejlépe zajistit?

S úderem 1. dubna dojde na konec tvrdého závazku, který tak vystřídá ten měkký. V podstatě to znamená, že od začátku 2. kvartálu může ČNB přistoupit kdykoliv, na svém měnovém i neměnovém zasedání, k ukončení obrany koruny před posílením pod 27,00 EURCZK. Jednou z podmínek toho kroku je dosažení robustního vývoje v podobě přestřelení inflačního cíle na 2 %. K tomu již došlo celkem dvakrát, a to v lednu (2,2 %) a v únoru (2,5 %).

Sama ČNB již několikrát poukázala na fakt, že z krátkodobého hlediska může dojít na pohyb kurzu koruny oběma směry, klidně i nad 27,00 EURCZK. Stalo by se tak v důsledku uzavírání velkých spekulativních pozic sázejících na okamžité posílení české měny. Odhad agentury Bloomberg pracuje s tím, že na tuto „sázku“ je aktuálně vsazeno zhruba 35 miliard euro.

Kolik je vsazeno na posílení koruny?

Newsletter