Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Jaké jsou šance na tvrdé čínské přistání?

Ne každý je přesvědčen o tom, že by Čína mohla projít ekonomickou transformací bez úhony. Swiss Reinsurance uvádí, že riziko tvrdého přistání druhé největší ekonomiky světa je 20 procent.

Jádrem obav je hlavně vysoká míra zadluženosti. Za ní stojí především státní podniky (SOEs), poznamenal pro CNBC hlavní ekonom společností Swiss Re Kurt Karl. Podíl dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) vzrostl na 250 procent, uvedl Karl. Pro srovnání, před pěti lety to bylo 120 procent. „Tento rychlý nárůst v kombinaci s tím, že částí příjmů platí úroky z dluhu, začne mít stresující účinky,“ poznamenal. „Zatím si vláda vede dobře, ale je zde 20procentní pravděpodobnost tvrdého přistání“.

Karl však také připustil, že čínská vláda může tento problém obejít. Jak? Stimulací ekonomiky a restrukturalizací státních podniků. Po letech turbo růstu poháněného dluhem tak vzbuzuje čínské zpomalení obavy, nejen v kontextu aktuálních možností splacení těchto úvěrů.

Čína je letos největším kupujícím majetku v Brazílii

V loňském roce hlásil Peking růst o 6,9 procenta, což je nejpomalejší tempo za posledních 25 let. Ve druhém čtvrtletí letošního roku růst mírně poklesl na 6,7 procenta.

V pondělí vydala své varování také agentura Moody’s. V Číně varuje před závislostí malých a středních bank na velkoobchodním financování jakožto systémovým rizikem.

Newsletter