Koruna je nejsilnější od listopadu 2013. Otestuje 27,00 a ČNB?

,
AKTUALIZOVÁNO 18:58 14:31 • 3. července 2015

Tagy: koruna, CZK, euro, EURUSD, EURCZK, USDCZK, forex, Ekonomika, Řecko, Grexit

Česká koruna v samém závěru týdne dobývá nové nejsilnější mety od spuštění intervenčního režimu ČNB v listopadu roku 2013. Zatímco v úvodu týdne ustoupila ze svých letošních maxim a týdenního dna dosáhla na úrovni 27,30 EURCZK v úterý, rychle přišla stabilizace na úrovních 27,25 EURCZK a páteční zápis z měnového jednání ČNB přinesl obrat a spustil posílení koruny až pod metu 27,05 koruny k euru, nové maximum od počátku intervence ČNB na koruně vůči euru.

Kurzy měn sledujte real-time na Roklen24

Robustní růst ekonomiky, o kterém zápis ČNB hovoří, spolu s poznámkou o poklesu rizik vůči posunu kurzového závazku na koruně, našel na trhu odezvu. Příští týden tak skutečně můžeme sledovat odvahu trhu otestovat hladinu závazku ČNB 27,00 k euru a sílu centrální banky. To vše bude v režii řecké krize, která najde částečné rozuzlení po nedělním referendu.

Vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD byl tento týden bouřlivý po pondělním výprodeji eura, vyvolaném krachem jednání o pomoci Řecku. Evropská měna ale ztráty z úvodu týdne dokázala odvrátit. Pokračovalo zavírání krátkých pozic z davového obchodu na euru vůči dolaru, započatého už loni na podzim. Data z amerického trhu práce dodala intenzitu spekulacím nad tím, zda růst sazeb Fedu přijde už v září.

Výhled pro hlavní měnový pár v příštím týdnu bude dominantně v zajetí Řecka. Euro posílilo nad hladinu 1,1100 EURUSD a hlavním tématem je zavírání pozic na trhu, spolu s minimalizací rizik před pondělním otevřením trhů po nedělním řeckém referendu. Svátek v USA v pátek ponechává aktivitu níže.

Spekulace na vývoj po víkendu je nyní bezpředmětná, protože ten může nabrat jakýkoliv směr. Kladný výsledek referenda bude samozřejmě silně pozitivní pro riziková aktiva a prvotní reakce v pondělí ráno by byla silná. To vše z předpokladu nutných kroků tamní vlády tj. rezignace a sázky na lepší komunikaci s EU. Zisky eura budou zřejmě omezené a jakýkoliv ranní pohyb by byl v průběhu týdne odvrácen, protože by trh začal znovu hrát myšlenku zvýšení sazeb v USA po vyřešení řecké krize v EU.

Negativní výsledek referenda by samozřejmě vytvořil tlak na euro a hranice 1,1000 EURUSD by byla opět testována. Pro podporu eura v negativním  scénáři voleb bude hrát roli fakt, že averze k riziku bude tlačit peníze do německých bundů a tím tlačit k nákupu eur z mimoevropských peněz. Výsledkem tak bude opět pat na EURUSD, kterého jsme svědky již od května a jakýkoliv pohyb oběma směry od koridoru 1,105 až 1,120 EURUSD se prozatím vyčerpal. Svou roli bude hrát i skrytá, případně i otevřená měnová válka po nedávných komentářích německé kancléřky Angely Merklové a amerického prezidenta Baracka Obamy, v obou případech o škodlivosti síly domácí měny.

Která předem známá data a události zasáhnou také měnové trhy?

Česká republika

V domácí ekonomice budou v úterý, po pondělním svátku, zveřejněna data z průmyslu za květen. Roklen očekává nárůst průmyslové výroby meziročně o 4,6 procenta. Také budou zveřejněna data ke stavebnictví za květen. A nakonec v úterý budou zveřejněna data k maloobchodu, taktéž za květen. Očekáváme meziroční nárůst o 6,5 %, bez prodeje motorových vozidel, s ním očekáváme meziroční nárůst o 9,0 %. ČNB opět vydá v úterý svou bilanci.

Ve čtvrtek budou zveřejněna data o inflaci za červen. Očekáváme meziroční růst o 0,2 %, meziročně o 0,9 %. Ve čtvrtek budou rovněž zveřejněna data o nezaměstnanosti, očekáváme mírné snížení oproti květnovým hodnotám, na 6,3 %.

Německo

V pondělí budou v Německu publikovány tři důležité údaje. Jako první budou zveřejněny tovární objednávky za květen, minulý měsíc rostly meziročně o 0,4 %. Také budou zveřejněny indexy nákupních manažerů ve výstavbě a v maloobchodě za červen.

V úterý budou zveřejněna data průmyslové produkce, v minulém měsíci rostla meziročně o 1,4 %. Ve čtvrtek bude zveřejněna obchodní bilance za květen.

Eurozóna

V neděli čeká řecký lid klíčové referendum, které v pondělí některým směrem zahýbe trhy. V pondělí, podobně jako v Německu, vyjde index nákupních manažerů v maloobchodě za červen. Rovněž bude zveřejněna důvěra investorů Sentix, na červenec.

Spojené státy americké

V USA bude v pondělí zveřejněn nevýrobní index ISM za červen, trh předpokládá růst z 55,7 bodu na 56. V úterý přijdou data mezinárodního obchodu za květen. Trh očekává pokles oproti rovnováze na    – 42 miliard dolarů. V úterý budou zveřejněna data takzvaného „JOLTS“ za květen, který obsahuje průzkum o stavu pracovního trhu.

Ve středu zveřejní Fed takzvané „Minutes“, které obsahují důležité body ze setkání rady. Ve čtvrtek budou následovat první data k nezaměstnanosti za červenec. V pátek očekáváme zveřejnění dat za zásoby v maloobchodě, trh očekává meziměsíční nárůst o 0,2 %.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.