Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Brusel a Brexit. Byl dnes zpečetěn britský odchod z EU?

Během dnešního dopoledne obletěla svět zpráva o teroristických útocích v belgickém Bruselu. Výbuchy na letišti a v metru si vyžádaly desítky mrtvých i zraněných a napříč celým západním západním světem vyvolaly smršť zvýšených bezpečnostních opatření. Vyjma vlny strachu se ovšem vzedmula ještě další věc: pravděpodobnost „ano“ britskému odchodu z Evropské unie.

Jedním z hlavních argumentů příznivců tzv. Brexitu je uprchlická krize. Příliv imigrantů podle nich zvyšuje pravděpodobnost teroristických útoků. Ty by měli mít na svědomí především členové a stoupenci Islámského státu, kteří se pod rouškou „běžných“ uprchlíků snaží dostat co nejvíce na Západ.

Dnešních událostí tak jako první využili zastánci odchodu. Potvrzují to například slova členů politické strany UKIP, kteří patří v otázce Brexitu k nejaktivnějším. Podle Mika Hookema, mluvčího zmiňované partaje, jsou bruselské útoky důkazem toho, že „volný pohyb v rámci Schengenu a nedostatek pohraničních kontrol představuje pro zemi obrovské nebezpečí.“

Lídr UKIP Nigel Farage na svém twitteru poté uvedl, že „je velice znepokojen dnešními událostmi, ovšem ještě více ho zneklidňuje sama budoucnost.“

Ze známých britských osobností své rozhořčení vyjádřila i knižní autorka a novinová sloupkařka Allison Pearson. Ta doslova napsala, že „Brusel, de facto hlavní město EU, je rovněž hlavním sídlem džihádistů v celé Unii.“

To, že dnešní tragické události silně podpořily myšlenku Brexitu potvrdil i Mujtaba Rahman, analytik poradenské firmy Eurasia Group. Podle jeho slov existuje nejen v Londýně, ale vůbec v celé Británii jasná představa o tom, že Evropa v rámci bezpečnostní politiky a boji proti terorismu totálně selhává.

Brexit a jeho dopady na ekonomiku

V návaznosti na rostoucí pravděpodobnosti výsledku „ano odchodu z EU“ vypracovala agentura Moody‘s studii ohledně jeho vlivu na britskou ekonomiku.

Podle výsledků by dopad případného odchodu z Evropské unie na ekonomiku byl malý a neměl by vést k výrazným ztrátám na zaměstnanosti. Agentura podle BBC vychází z předpokladu, že Británie si v případě odchodu bude moci do velké míry zachovat dosavadní podmínky obchodu s EU, protože na tom budou mít zájem obě strany.

Pokud se Britové v referendu plánovaném na 23. června vysloví pro odchod z EU, vyvolá to značnou nejistotu, která oslabí ekonomický růst, konstatovala Moody´s. Tento vliv však zčásti vyrovná pokles kurzu libry, který zlepší podmínky pro britský vývoz, a zčásti to, že britské firmy budou mít během jednání mezi Londýnem a EU čas na přizpůsobení. Rozhovory o uspořádání vzájemných obchodních vztahů obou stran by měly podle Moody´s trvat nejméně dva roky.

„Náš základní scénář předpovídá, že negativní ekonomický dopad brexitu bude relativně malý,“ uvedla agentura podle BBC. Vzhledem k tomu „neočekáváme výraznější nárůst nezaměstnanosti a úrokových sazeb ani podstatnější pokles cen realit v Británii jako celku“, dodává se ve zprávě.

Oba politické tábory figurující v boji o (ne)závislost Británie označily zprávu Moody´s za potvrzení správnosti svých argumentů. Podle kampaně za odchod z EU zpráva ukazuje, že varování zastánců zachování země v unii před ekonomickou katastrofou jsou „nepodloženým šířením poplašných zpráv“. Skupina „Za Británii silnější v EU“ uvedla, že jde o další doklad toho, že opuštění EU poškodí domácí ekonomiku.

„Očekáváme, že během doby se Británie a EU dohodnou na uspořádání, které zachová většinu – i když asi ne všechno – ze současných obchodních vztahů; to omezí dopad na britské vývozce a dodávkové řetězce britského dovozu,“ uvádí Moody´s. Obě strany se podle agentury budou chtít vyhnout výraznějšímu narušení obchodních toků.

Co se týče postavení Londýna jako finančního centra nejen Evropy, ale celého světa, nedávné rozhodnutí banky HSBC ponechat centrálu v Londýně podle Moody´s dokládá, že britská metropole zůstává pro finanční sektor nadále atraktivní. „Pro londýnskou City jako globální finanční centrum bude brexit znamenat evidentní rizika, v našem hlavním scénáři ale nepředpokládáme žádné závažnější poškození její silné pozice,“ píše Moody´s.

Newsletter