Apple vydělává na Googlu miliardy. Za co?


09:46 • 19. srpna 2017

Tagy: Google, Apple, Internet, Technologie, americké akcie

Google platí společnosti Apple miliardy dolarů za to, aby jeho vyhledávač byl v iPhonech a iPadech nainstalován jako výchozí. Před třemi lety šlo o 1 miliardu dolarů ročně, letos má jít ale už o miliardy tři. To je pro Apple skutečně mimořádně výhodný obchod. Ale zkrátka zřejmě nepřijde ani Google.

Google, Facebook a spol.: Neohrožená technologická pětka. Nebo ne?

Google a Apple patří mezi pět nejhodnotnějších technologických firem světa, a jsou tedy přímými konkurenty. Nicméně oba mají mezi sebou uzavřenou dohodu o spolupráci, ve které z jedné do druhé tečou miliardy. Aby si udržel postavení nejpoužívanějšího vyhledávače světa, zaplatí Google letos Applu podle odhadů analytika A.M.Sacconaghi Jr. ze společnosti Bernstein, citovaného na CNBC, částku dosahující téměř tři miliardy dolarů. Tento obnos má zajistit, že Apple internetový prohlížeč Safari bude nadále používat Google jako standardní vyhledávač. Boj o tuto pozici se zřejmě zostřil, neboť v roce 2014 za tutéž licenci platil „jen“ jednu miliardu. Obchod je pro Apple značně lukrativní, neboť u poplatků za licenci se jedná z velké části o čisté zisky. A příjmy od Googlu by tak u výrobce iPhonů v letošním roce mohly tvořit pět procent celkového operativního zisku.

Nebojte se chyb, i Google je dělá

Podle Sacconaghiho je však možné i to, že si Google placení tak velkých poplatků rozmyslí. Mohl by totiž dospět k závěru, že jeho vyhledávač je již tak populární, že placenou podporu od Apple nepotřebuje.

Apple drtí Wall Street. Akcie jsou na rekordu

Na druhou stranu je pravdou, že iPhony a iPady se u uživatelů chytrých telefonů a tabletů těší stále velké oblibě a uvedený pakt internetovému vyhledávači přináší miliardy požadavků na vyhledání navíc. Zařízení s iOS mu tak v minulosti generovala až 34 % výnosů z reklamy, přičemž podle aktuálních odhadů by měl výtěžek z vyhledávání přes zařízení Applu činit dokonce 50 %. Vzhledem k tomu, že příjmy z reklamy přímo souvisí s předním postavením Googlu na trhu, k vypovězení tohoto dealu asi i přes rostoucí náklady jen tak nedojde.

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.