George Soros: Brexit je negativní šok


10:36 • 30. června 2016

Tagy: George Soros, Brexit, Velká Británie, imigranti, Evropská unie

Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii přineslo možnost ji znovu předělat, zároveň zde ale jsou dvě stále se zhoršující nebezpečí. V Evropském parlamentu to dnes řekl investor George Soros, pro nějž byl brexit velký šok. Rozpad unie se minulý pátek ráno, kdy byly zveřejněny výsledky referenda, zdál jako nevyhnutelný, dodal.

Za prvé brexit rozpoutal krizi na finančních trzích, což je co se závažnosti týče srovnatelné pouze s obdobím 2007/8, míní Soros. I když se vše nyní odehrává jako ve zpomaleném filmu, brexit urychlí a posílí deflační trendy, které již převládají, doplnil.

Druhým nebezpečím je podle Sorose uprchlická krize. „Evropská unie čelí rostoucím vojenským hrozbám. Naši vnější nepřátelé byli povzbuzeni, představují nová, stále ještě nevyzpytatelná nebezpečí v různých širších částech regionu, která by také mohla zhoršit migrační krizi,“ dodal.

Je EU reformovatelná? Co ukázal brexit

Zatímco výsledek referenda byl negativním překvapením, spontánní reakce na něj byla pozitivní. „Lidé z obou táborů, a co je nejdůležitější i ti, kteří vůbec volit nešli – hlavně mladší 35 let – se zmobilizovali. To je způsob zapojení na nejnižší úrovni, které EU nebyla schopna nikdy předtím vytvořit,“ dodal miliardář maďarského původu.

Co se týče migrační krize, tak německá kancléřka Angela Merkelová podle něj ukázala velké morální vůdcovství, když otevřela německé hranice pro uprchlíky. I tak Soros upozornil na tři hlavní nedostatky tohoto rozhodnutí. Nebylo skutečně evropské, spíš to byla iniciativa vedená Německem. Na rozhodnutí byl nedostatek zdrojů a nebylo dobrovolné.

Aby byla vytvořena ucelená azylová politika EU, měla by unie podle Sorose začít řešit katastrofální nedostatek finančních zdrojů a budovat důvěru mezi členy. „Bez dostatečného financování nemůže unie splnit očekávání obyvatel. A protože nedokáže vykonávat všechny funkce, kvůli nimž vznikla, ztrácí svou legitimitu,“ upozornil Soros.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.