Trump rally a bankéři? Šéf „Goldmanů“ vydělal 140 milionů


08:01 • 13. prosince 2016

Tagy: Trump, americké akcie, Akcie, Banky, Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley, S&P500

Kdo je vítězem tzv. Trump rally? Jednoznačně americké banky, potažmo jejich šéfové. Rekordmanem je Lloyd Blankfein z Goldman Sachs, který si díky novému prezidentovi dosud vydělal 140 milionů dolarů. Jak jsou na tom ostatní?

Jen dva dny po Trumpově zvolení označil CEO „Goldmanů“ jeho politiku za „přátelskou z hlediska aktiv i trhů.“ Trefil se, ovšem mimo to mohl dodat i „přátelskou z hlediska peněženek šéfů bank.“ Od 8. listopadu si totiž Blankfein připsal (díky růstu akcií své společnosti) bezmála 140 milionů dolarů. Na druhém místě je CEO JP Morgan Jamie Dimon s téměř 105 miliony. Třetí příčka patří Garymu Cohnovi, prezidentovi Goldman Sachs, s více jak 52 miliony. Šéf Morgan Stanley James Gorman se pak na čtvrté pozici těší z něco „málo“ přes 22 milionů dolarů.

Tyto zisky byly generovány pouze růstem cen akcií jednotlivých bank ve spojení s jejich množstvím, které výše zmiňovaní bankéři drží. Dá se tak čekat, že pokud bychom k nim přičetli další tituly z ostatních setkorů, které všichni čtyři pánové vlastní, výsledná čísla by byla mnohem vyšší.

Rekordy tažené bankami

I přes Trumpovu rétoriku během prezidentské kampaně se všeobecně předpokládá, že jeho administrativa bude pozitivní především pro americké banky. Řeč je v tomto směru o možném zmírnění regulací finančního sektoru, pozitivně však působí i vidina vyšších úrokových sazeb.

Wall Street jásá. Získala cennou páku „nastrčenou“ v Kongresu

Banky tak sice na začátku roku patřily mezi segmenty s nejhorším výkonem, po prezidentských volbách už však drží prvenství odpovídající (od 8.11.) +18 %,

Pravdou je, že pokud by nebyl sektor financí, americké indexy by na nové rekordy jen tak nedosáhly. Podle Howarda Silverblatta z Dow Jones Indices by se benchmark S&P 500 nacházel 0,25 % pod maximem ze srpna letošního roku a nikoliv na bezmála 2260 bodech z pátka minulého týdne

Tato slova potvrzuje i Jack Ablin, CIO BMO Private Bank, který navíc poukazuje na fakt, že se index S&P 500 dlouhodobě vyvíjí souběžně s finančním sektorem, který má v rámci benchmarku druhou největší váhu. Pokud tak banky porostou i nadále, dá se čekat i další boom souhrnného ukazatele 500 největších amerických firem.

„Nejnebezpečnější“ banka světa? Výsledek rozhodně překvapí

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Ve finanční skupině Roklen začínal v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.