Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Trump rally a bankéři? Šéf „Goldmanů“ vydělal 140 milionů

Kdo je vítězem tzv. Trump rally? Jednoznačně americké banky, potažmo jejich šéfové. Rekordmanem je Lloyd Blankfein z Goldman Sachs, který si díky novému prezidentovi dosud vydělal 140 milionů dolarů. Jak jsou na tom ostatní?

Jen dva dny po Trumpově zvolení označil CEO „Goldmanů“ jeho politiku za „přátelskou z hlediska aktiv i trhů.“ Trefil se, ovšem mimo to mohl dodat i „přátelskou z hlediska peněženek šéfů bank.“ Od 8. listopadu si totiž Blankfein připsal (díky růstu akcií své společnosti) bezmála 140 milionů dolarů. Na druhém místě je CEO JP Morgan Jamie Dimon s téměř 105 miliony. Třetí příčka patří Garymu Cohnovi, prezidentovi Goldman Sachs, s více jak 52 miliony. Šéf Morgan Stanley James Gorman se pak na čtvrté pozici těší z něco „málo“ přes 22 milionů dolarů.

Tyto zisky byly generovány pouze růstem cen akcií jednotlivých bank ve spojení s jejich množstvím, které výše zmiňovaní bankéři drží. Dá se tak čekat, že pokud bychom k nim přičetli další tituly z ostatních setkorů, které všichni čtyři pánové vlastní, výsledná čísla by byla mnohem vyšší.

Rekordy tažené bankami

I přes Trumpovu rétoriku během prezidentské kampaně se všeobecně předpokládá, že jeho administrativa bude pozitivní především pro americké banky. Řeč je v tomto směru o možném zmírnění regulací finančního sektoru, pozitivně však působí i vidina vyšších úrokových sazeb.

Wall Street jásá. Získala cennou páku „nastrčenou“ v Kongresu

Banky tak sice na začátku roku patřily mezi segmenty s nejhorším výkonem, po prezidentských volbách už však drží prvenství odpovídající (od 8.11.) +18 %,

Pravdou je, že pokud by nebyl sektor financí, americké indexy by na nové rekordy jen tak nedosáhly. Podle Howarda Silverblatta z Dow Jones Indices by se benchmark S&P 500 nacházel 0,25 % pod maximem ze srpna letošního roku a nikoliv na bezmála 2260 bodech z pátka minulého týdne

Tato slova potvrzuje i Jack Ablin, CIO BMO Private Bank, který navíc poukazuje na fakt, že se index S&P 500 dlouhodobě vyvíjí souběžně s finančním sektorem, který má v rámci benchmarku druhou největší váhu. Pokud tak banky porostou i nadále, dá se čekat i další boom souhrnného ukazatele 500 největších amerických firem.

„Nejnebezpečnější“ banka světa? Výsledek rozhodně překvapí

Newsletter