Sbohem a šáteček. Krize je nevyhnutelná

Svět financí by se dal rozdělit na dvě skupiny investorů. První tvoří optimisté skálopevně věřící v intenzivní růst. Proti nim stojí věční pesimisté, kteří díky svému „medvědímu“ pohledu s každou vteřinou odpočítávají další propad trhů. Pravdou je, že v této skupině se najdou i takoví jedinci, kteří z ní vyčnívají. Řeč je o Albertovi Edwardsovi, stratégovi Societe Generale. Jeho známá predikce nové „doby ledové“ se v posledních měsících jako by vytratila. Teď však její idea opět vstala z popela s tím, jak se objevily jasné náznaky blížící se krize.

Myšlenka doby ledové je založená na situaci, kdy se na poli ekonomických veličin s každým cyklem vytváří nižší maxima a ještě nižší minima, což vede k postupnému ochlazování. Před umrznutím je možné se chránit pouze tím, že s předstihem odhalíte ten pravý čas, kdy pomyslný alarm jasně hlásí „pozor, další krize“.

„Klíčem k nové době ledové je zvuk výstražného alarmu, který je slyšet pokaždé, když se blíží další krize,“ přepisuje Edwardsova slova server Business Insider. „Její následné vypuknutí je totiž vždycky mnohem horší, než kdokoliv očekával.“

„Na trhu se usadil medvěd, blíží se doba ledová“

Onou varovnou sirénou byla podle stratéga květnová data z amerického trhu práce. Ta totiž ukázala, že ve Spojených státech vzniklo, mimo zemědělství, pouhých 38 tisíc nových pracovních míst, zatímco očekáváno bylo 160 tisíc.

„Po posledních datech tzv. nonfarm payrolls jsou hlavy ekonomů zatíženy obavami ještě více, než tomu bylo dlouho předtím. Podle indexu podmínek trhu práce, který vytváří společnost Advisor Perspectives, je krize prostě nevyhnutelná,“ varuje Edwards.

Jeho slova přišla v návaznosti na to, když se kumulovaný vrchol sledovaného ukazatele dostal nad úroveň 200 bodů. Tehdy do vypuknutí recese zbývalo podle stratéga v průměru 9 měsíců. Dnes jsem již čtvrtý měsíc za vrcholem, tudíž do očekávaného krachu zbývá přibližně pět měsíců. Stejný scénář byl od roku 1975 pozorován celkem pětkrát.

Očekávaný propad je však pouze další krizí v rámci celé doby ledové. K tomu, aby bylo možné říci, že pominula, si společnost musí projít minimálně čtyřmi krachy trhů. Od roku 2000 jsme zažili pouze dva, tudíž ani ten nadcházející není zcela poslední.

„Sekulární medvědí trh skončí pouze tehdy, když cyklicky očištěné ukazatele, jako je například Shillerovo P/E, narazí na dno. Každá krize [na grafu červená část vývoje reálného indexu S&P] s sebou nutně přináší propad obvykle na mnohem nižší minima, a to jak v případě cen, tak i valuací. Na základě toho odhadujeme, že index S&P 500 při té příští klesne až na úroveň 550 bodů.“

Edwards tak tvrdí, že v dohledné době nás nečeká nic dobrého. Jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska nepřijdou žádné pozitivní zprávy. Proto se připravte, další „kolo“ nové doby ledové je na cestě.

Newsletter