Čeká českou měnu klidný týden? Pomůže HDP?


08:35 • 14. srpna 2017

Tagy: RoklenFx, forex, fx, EURUSD, EURCZK, USDCZK, koruna, dolar, euro

Český měna zahajuje nový týden na 26,13 EURCZK a 22,13 USDCZK. Na domácí data bude nejbohatší středa, kdy bude zveřejněn předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za 2. čtvrtletí a také index cen výrobců za červenec.

Koruna minulý týden výrazněji nereagovala na mírně vyšší než očekávanou inflaci. Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci meziročně o 2,5 procenta. To je o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Číslo tak překonalo odhad analytiků, kteří dle Bloomberg čekali růst o 2,3 procenta. Příliv dobrých zpráv narušila čísla z průmyslu, která byla za červen výrazně horší. Průmyslová produkce rostla meziročně jen o 2,2 procenta, čekalo se zvýšení o sedm procent.

Ve středu ráno statistici oznámí předběžný HDP v ČR za 2. čtvrtletí, očekává se meziroční růst o 2,9 procenta a mezikvartální zvýšení o 0,8 procenta. Stejný den bude publikován index cen výrobců za červenec, podle analytiků by měl index meziročně růst o procento. 

Zajímavá situace byla vidět v minulém týdnu na eurodolaru. Ten si připsal solidní zisky po datech z amerického trhu práce, kdy byl otevřen historicky nejvyšší počet pracovních míst v USA, a to 6,16 milionu. Inflace v USA v závěru týdne nedopadla dobře. To by mohlo odsunout navýšení úrokových sazeb a růst nových pracovních míst by mohl vnést důvěru investorům v americký dolar. Investoři také sledují geopolitické napětí kvůli KLDR. Aktuálně je kurz na 1,1823 EURUSD.

Z očekávaných událostí se dnes investoři dočkají běžného účtu v Česku za červen, čeká se schodek tři miliardy korun. Pro středoevropský region bude důležitá jádrová inflace z Polska za červenec, ta by měla meziročně růst o 0,8 procenta jako v červnu. Dále bude zveřejněna průmyslová produkce v eurozóně za červen, očekává se meziměsíční pokles o 0,5 procenta a meziroční růst o 2,8 procenta. 

Dnešní očekávaný scénář je posílení koruny k euru v pásmu 26,10 – 26,15 EURCZK a posilování dolaru jak ke koruně, tak i euru v pásmu 22,13 – 22,26 USDCZK a 1,1800 – 1,1817 EURUSD. 

RSS


Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.