Rozehrává se na koruně scénář útoku na švýcarský frank?


11:03 • 10. září 2015

Tagy: forex, koruna, euro, EURCZK, EURCHF, intervence, ČNB, měnová politika

Opce a forwardy na české koruně proti euru klesly na mnohaletá minima, aniž by k tomu zavdala důvod data z ekonomiky, změna v měnové politice ČNB nebo vývoj na spotovém trhu s korunou. Stratég Bloomberg Mark Cudmore hovoří o budování pozic, které předcházely opuštění kurzového závazku švýcarskou centrální bankou a následné prudké turbulenci franku proti euru. Stojíme před útokem na kurz koruny k euru?

„Pozice mohou předznamenávat snahu prolomení kurzového závazku ČNB na hladině 27,00 k euru. Jsou více, než jen zběžně podobné aktivitě spekulantů před momentem, kdy SNB vzdala kurzový závazek,“ napsal Cudmore. Z čeho tak usuzuje? Fowardy na měnovém páru EURCZK s půlročním horizontem klesly na sedmileté dno a takzvané riskies nejníž od roku 2004. Tento vývoj podle stratéga předjímá útok na prolomení kurzového závazku ČNB a kopíruje spekulativní pozice (euro call opce proti franku) na měnovém páru EURCHF před lednovým kolapsem kurzového závazku SNB.

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

Při pohledu na spotový trh, kde koruna obchoduje bezprostředně nad hladinou kurzového závazku 27,00 k euru, stratég usuzuje, že poptávka po pozicích směrem posílení koruny prudce zvyšuje pravděpodobnost, že hladina hájená ČNB bude prolomena. „Forwardová křivka na EURCZK se posouvá níže a indikuje rozšíření úrokového diferenciálu mezi oběma měnami. Trh započítává zvýšené očekávání negativních úrokových sazeb na koruně, které pomůže oslabit tlaky na její zpevňování. Může ale také odrážet právě vysokou poptávku po dlouhých pozicích na koruně a spekulativní útok na prolomení závazku (ČNB),“ uvádí stratég pro měny v agentuře Bloomberg.

Zásah ČNB na koruně: Singer hájí půlku 2016, Michl by ukončil

Cudmore ale ke scénáři dodává, že případný spekulativní útok na korunu – pokud přijde – nebude znamenat zásadní otřes pro celkové nastavení měnové politiky ČNB. Podle měnových obchodníků v Londýně provází na EURCZK nízká likvidita jak zobchodované objemy, tak i forwardy.  Cudmore připomíná středeční statistiku ČNB, podle které centrální banka v červenci intervenovala řádově v objemu jedné miliardy eur a pro srpen odhady hovoří už o 3,6 miliardách eur. To při devizových rezervách na zhruba 30 procentech HDP a obchodní závislosti české ekonomiky na eurozóně. Podle Cudmora ČNB takové podmínky vydrží řadu měsíců ne-li let, než bude odolnost ČNB podlomena.

ČNB v červenci na oslabování koruny vydala 28 miliard

Fakt, že sázky na koruně zacházejí za kurzový závazek centrální banky, potvrdili analytik ING Petr Krpata a hlavní ekonom Jakub Seidler. „Je přirozené, že ČNB byla pod tlakem. Trh testoval kredibilitu kurzového závazku. Ta prokázala odhodlání k rozsáhlým intervencím a proto očekáváme, že tlak na EURCZK ve zbytku roku poleví,“ soudí ING. Trh podle nich brzy pochopí, že sázka na pokles EURCZK je obchodem spíše pro rok 2016, než pro rok 2015 a přesune své soustředění do jiných, atraktivnějších investičních příležitostí. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.