Majitel Novy opět ve ztrátě. Zasahuje silný dolar


Aktualizováno 9:04 08:44 • 29. července 2015

Tagy: CETV, Akcie, výsledková sezóna

Mediální skupina CETV dnes zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Na provozní úrovni společnost díky nižším nákladům mírně překonala očekávání trhu, nicméně úroveň tržeb za ním zaostala především vlivem silného dolaru vůči lokálním měnám.

Tržby za období duben až květen 2015 meziročně klesly o 13,5 % na 166,8 milionů dolarů a zaostaly za konsensem trhu na úrovni 204,2 mil. dolarů. Bez vlivu silného dolaru by tržby vzrostly o 8 %, což podpořil především nárůst příjmů z televizní reklamy.

USD mil. 2Q 15  2Q 15 kons. 2Q 14 Mezir. změna
Tržby 166,834 204,2 192,8 -13,5%
OIBDA 46,81 35,1 7 568,7%
EBIT 36,44 21 -5,7 NA
Čistý zisk -11,67 -6,6 -41 -71,5%

Naopak pozitivně překvapil provozní zisk OIBDA, který především díky nižším nákladům dosáhl 46,8 mil. dolarů, oproti očekávaným 35,1 mil. dolarů. Zklamáním je výše čisté ztráty, která dosáhla 11,7 mil. dolarů. Ačkoli je ztráta meziročně o 72 % nižší, očekávalo se příznivější číslo -6,6 mil. dolarů. Do výsledku nadále vstupovaly FX ztráty, což se očekávalo.

V rozporu s očekáváním analytiků, společnost ve druhém čtvrtletí nezaúčtovala další opravné položky spojené s daňovými audity v Rumunsku. Navíc uvedla, že ve třetím čtvrtletí očekává zpětné zrušení dřívějších opravných položek. Ty jen za první kvartál 1Q dosáhly 18,2 mil. USD.

„Výsledky za toto čtvrtletí překonaly naše očekávání a odráží udržitelný a široký růst na provozní úrovni. Díky růstu srovnatelných tržeb na všech našich trzích, ukazatel OIBDA (bez efektu kurzových změn) se za první pololetí téměř zdvojnásobil,“ uvedl jeden z dvojice výkonných ředitelů Michael Del Nin. „Kombinace růstu tržeb a nižších nákladů se projevila výrazným zlepšením OIBDA marže v prvním pololetí a očekáváme pokračování tohoto trendu po zbytek roku,“ dodal druhý CEO Christoph Mainusch. Připomněl, že skupina ve čtvrtletí navýšila podíl sledovanosti na trhu v pěti ze šesti zemí, kde působí.

Společnost za první pololetí naplnila cíl kladného volného cash flow, které dosáhlo 27,1 mil. dolarů. V 15 hodin našeho času zahájí firma konferenční hovor s analytiky, kde bude sledován především komentář k celoročnímu výhledu OIBDA.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.