Greenspan: Brexit je jen špička ledovce. Stav eura kritický


17:32 • 24. června 2016

Tagy: měnová politika, Velká Británie, libra, EURGBP, CHFGBP, GBPUSD, GBPEUR

Hlasování Britů pro odchod země z Evropské unie je pouze vrcholkem ledovce. Problém Velké Británie je mnohem rozsáhlejší. Toto je nejhorší doba, jakou pamatuji od mého nástupu do veřejné funkce. V rozhovoru pro CNBC to uvedl bývalý dlouholetý šéf Fedu Alan Greenspan.

BREXIT ONLINE: Kocovina z EU? Rezignace, pád trhů, ostuda i radost

Britské referendum a jeho výsledek podle Greenspana takřka s jistotou povede k pokusu Skotské národní strany o dosažení nezávislosti Skotka na Velké Británii. Tak ale podle bývalého centrálního bankéře problém zdaleka nekončí, uvedl na adresu eura. To je dle něj ve stavu, které znamená bezprostřední hrozbu. „Euro, které bylo jedním z hlavních kroků a pokroků evropské integrace včetně politické, nyní upadá. Brexit není klíčovým problémem, začít musíme u eura. Financování jižní části eurozóny tou severní a u Evropské centrální banky,“ míní Greenspan.

Brexit – trhy, firmy, ekonomika, politika ve stručných bodech

ECB je podle něj zásadně omezena ve svých dalších krocích fundamentálními problémy stagnace a velikosti reálných příjmů. „Měnová politika má omezený dosah, ale náš problém je fundamentálně fiskální. Ve Spojených státech a většině klíčových zemí Evropy,“ soudí bývalý šéf Fedu.

Vzpomněl také otázku stárnutí populace, kvůli které vyspělé země musejí vynakládat stále vyšší částky.

Reakce na britské referendum: Podle Kruliše je výsledek zdrcující

Analytici: Dnešek bude pro Evropu přelomový

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.