Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Strach z Číny? Zajímejme se o Kanadu

Ačkoli všichni netrpělivě sledují čínský odliv kapitálu, málo kdo zaznamenal, že jeden z největších celkových odlivů na rozvinutých trzích zažívá jiný kontinent. Americký. Přesně – Kanada.

Podle Kamal Sharmy z Bank of America se kombinace kapitálu a běžného účtu do června během posledních 12 měsíců, měřeno národními účty, které pokrývají vše od obchodu po finanční toky na trzích, otočila z přebytku ve výši 4,2 procenta HDP na schodek 7,9 procent. To je nejprudší tempo zhoršení mezi deseti hlavními rozvinutými ekonomikami. Co je důvodem?

„Stojí za tím kanadští investoři, kteří tlačí peníze do zahraničí,“ řekl Alvise Marino, devizový stratég Credit Suisse v New Yorku. „Kanadská politika v posledních 10 letech výrazně upřednostňovala investice do energií. Nyní s poklesem cen ropy se investice jeví jako nerentabilní.“ Hlavní důvod pro zrychlující odliv kapitálu je tak pravděpodobně jediný: propad ceny ropy. „Kanada je jeden z nejdražších světových regionů pro těžbu. Společnost Royal Dutch Shell minulý týden, podle ARC Financial Corp, zastavila svůj další projekt těžby, tentokrát Carmon Creek.“ Horší je, že zlepšení, navzdory nedávné stabilizaci cen ropy Brent, je pravděpodobně v nedohlednu. 

Krach ropovodu z Kanady do USA, nebo chytré čekání?

Kanadské společnosti hledají v zahraničí místo pro své akvizice. Kanadský akciový trh tento trend potvrzuje – devět z deseti nejlepších titulů v akciovém indexu země v posledních dvou letech rostlo zejména díky nakupování v zahraničí. Agentura Bloomberg navíc dále odhaduje větší oslabení kanadského dolaru a další odliv kapitálu. To potvrzuje i Benjamina Reitzes , ekonom Bank of Montreal, který říka, že kanadský dolar bude muset oslabit, aby se kanadské podniky mimo ropný průmysl staly více konkurenceschopnými, aby se jim vyplatilo investovat.

Před dvěma měsíci ekonomické oslabení Kanady potvrdila také zpráva o tom, že tamní ekonomika padla do recese, poprvé od finanční krize. Další špatné zprávy pro kanadský výrobní sektor dodala zpráva RBC Canadian Manufacturing, když informovala o tom, že výstup, nové objednávky a zaměstnanost v říjnu poklesla ve srovnání s předchozím měsícem na rekordní minima. Poprvé od dubna poklesl také export s tím, že slabší globální ekonomické podmínky tvrdě dopadly na nové obchody. Situaci nepřidává také říjnový růst vstupních nákladů, který tlačí na provozní marže a přispěl k dalšímu nárůstu výrobních nákladů.

Ironií tak je, že země, kterou nejvíce ovlivnil kolaps cen ropy, není ani Čína, ani všemi očekávané Rusko, ale pro mnohé základní kámen hospodářské stability – ratingovými agenturami jako „AAA“ hodnocená Kanada.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter