Everything bubble: Kde všude se (prý) nafukuje?

Na přelomu století měly Spojené státy tzv. dot-com bublinu na akciích internetových firem, v roce 2007 to byla bublina na trhu s bydlením. A nyní? Dnešnímu stavu nejen americké (ne)ekonomiky přiřkl Jared Dillian z Mauldin Economics trefné označení: „everything bubble“. Připojil k tomu i infografiku, která vás má přesvědčit, že se bublina nyní nafukuje takřka na všech trzích aktiv.

Kryptoměny

Cena bitcoinu, a s ní i jeho tržní kapitalizace, rostla v posledních letech a zejména měsících závratným tempem. Zatímco v roce 2013 byla tržní kapitalizace bitcoinu kolem 1,4 miliardy dolarů, nyní už je to více než 65 miliard dolarů. A na popularitě získávají i další kryptoměny; těch nyní existuje víc jak 1000, což je oproti 180 „obyčejným“ měnám značný náskok.

Nemovitosti

Stejně jako v předvečer Velké finanční krize, i v současné době se nafukují bubliny na trzích s bydlením, a to v celé řadě zemí. Nejhorší je to v Kanadě, dále pak v americkém San Franciscu, ve švédském Stockholmu a australském Sydney. Zde všude se ukazatelé růstu cen nemovitostí vyšplhaly od roku 2010 na povážlivě vysoké úrovně.

Kanadské realitní peklo: Bublina už praská

Akcie

Každý, kdo jen trochu sleduje dění na finančních trzích, si nemohl nevšimnout, že americké akciové indexy v poslední době trhají rekordy. Jejich smělá cesta vzhůru přitom pokračuje již od roku 2009, kdy se trhy vzpamatovaly z finanční krize.

Automobily

I co se týče bubliny na trzích automobilů, zažívá svět déjà vu z období Velké finanční krize. Hodnota nesplacených půjček poskytnutých na automobily činí v současné době 1,1 bilionu dolarů (v roce 2010 to přitom bylo „jen“ 0,65 bilionu). Z toho přitom 24 % tvoří tzv. subprimové (podřadné) půjčky.

Bublina jménem Tesla: Jde o Ponziho schéma?

Korporátní dluh

Objem nesplacených půjček firem vzrostl od roku 2010 o 54 % a dostal se tak na hodnotu 5,9 bilionu dolarů. Korporátní dluhopisy jsou přitom prodávány jen s nepatrně nižším výnosem než ty státní.

Pasivní fondy

Šílenství ohledně pasivních investičních fondů stále trvá. Indexové fondy se lidem zalíbily natolik, že pod jejich správu již svěřili aktiva v hodnotě 6 bilionů dolarů. V USA je pasivními fondy spravována téměř třetina aktiv, vedoucí pozici přitom mezi nimi neohroženě drží společnost Vanguard, která nabízí hlavně podílové akciové fondy.

Pasivní fondy válcují aktivní. Vládce je však jen jeden. Znáte ho?

Newsletter