Šílená Wall Street: Nedej bože, aby to spadlo! (ironie)


12:40 • 30. června 2017

Tagy: americké akcie, Akcie, S&P500 , Nasdaq, Facebook, Amazon

Tak si to hned na začátku pěkně shrňme. Čtvrtek: akcie – dolů, bondy – dolů, credit – dolů, zlato – dolů, VIX – nahoru. Takový scénář vás donutí zamyslet se nad „nekorelovanými portfólii“, ne?

Největší „masakr“ včera zažíval index Nasdaq, který nakonec zavřel se ztrátou  -1,74 % (v průběhu dne na tom byl ale i hůř). To samozřejmě znamená, že čtvrtek nebyl dobrý den ani pro akcie FAANG: Facebook (-1,44 %), Amazon (-1,45 %), Apple (-1,47 %), Netflix (-2,16 %), Alphabet/ Google (-2,41 %). Zeptáte-li se mě – po takové rally, co Nasdaq a FAANG akcie letos zažily –  co na to říkám, odpověď je jasná. Přeji si, aby bylo ještě víc takových dní.

Nyní se pojďme podívat na volatilitu, protože včera se stalo něco opravdu zajímavého. Benchmark S&P 500 byl na denních minimech -1,4 %, v tu samou dobu byl zároveň index VIX na denních maximech +51,1%. Tak to je opravdu něco, indexy padají o necelé procento a půl, což je prakticky nic, a strach nám vyskočí hned o 50 %?! Taková čísla jasně vypovídají o současném prostředí na trzích, kdy jsou všichni zvyklí na nepřetržitou levitaci a nedej bože, kdyby měl index spadnout přes 1 %. Pokud se pak podíváme na sezónnost VIXu, právě nám začíná živější roční období. Třeba se na trzích začne (krom neustálého rozšiřování rozvah centrálních bank) nakonec něco dít! 

Takové nečekané a nebojím se říci obrovské výkyvy VIXu mohou ale způsobit nemalé problémy u tzv. short volatility strategií, hlavně proto, že většina pozic je otevřená v extrémně nízké volatilitě a vega risk při VIXu 50 % + prakticky exploduje. (V překladu to znamená, že pokud shortujete volatilitu, shortujete vlastně VIX, čili 50% nárůst tohoto indexu neudělá vašim short vol. pozicím nic hezkého).

Ještě jedna kuriozitka k volatilitě. Včera před otevřením trhů jsem se díval na implikovanou volatilitu indexu S&P 500, která byla 2 %, což je prakticky nejníže, co může být. V ten samý moment byla implikovaná volatilita na Nasdaqu zhruba 57 %, což je zase velká disproporce. Pokud někdo z vás obchoduje opce, mělo by mu hned být jasné, jak takovou situaci využít…

RSS

Trader/Asset Manager RoklenPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.