Wall Street a světlo na konci tunelu?

Americké banky na tom nejsou zrovna nejlépe. Vše začalo vlnou zostřené pokrizové regulace, která ovlivnila už tak dost klesající úroveň příjmů. Do toho navíc vstoupil celosvětový trend restrukturalizace, v jejímž rámci se banky vrhly na hromadné propouštění a některé z nich se dokonce přesunuly do nízkonákladových regionů. Pravdou je, že aktuálně se v dáli rýsuje možné světlo na konci tunelu, které by Wall Street mohlo dostat z toho nejhoršího.

První dobrá zpráva přišla od investiční banky Jefferies, které se meziročně zvýšil čistý zisk posledních tří měsíců z 2,1 milionů dolarů na 41,2 milionů. Tato informace přišla v závěsu na komentář finančního ředitele banky Citigroup, který světu sdělil, že tržby banky jsou výrazně nad očekáváním. Obdobně je na tom i Morgan Stanley, která se nejvíce chválí příjmy segmentu obchodování s dluhopisy. Výčet pak uzavírá JP Morgan, která světovému sektoru investičních bank zvýšila očekávaným zisk na akcii.

„Věříme, že trend vyšších příjmů investičních bank z druhého kvartálu bude pokračovat i v tom třetím,“ přepisuje server Business Insider slova Kiana Abouhosseina, analytika z JP Morgan. „Zejména by se to mělo týkat oblasti obchodování s dluhovými cennými papíry. V případě hotovostních a akciových derivátů naopak čekáme mírné zpomalení.“

Klíčovým měsícem třetího čtvrtletí je podle Abouhosseina září.  Po dobrých výsledcích z července a mnohem lepším výkonu srpna, než tomu obvykle bývá, banka zvýšila očekávané tržby investičních bank za třetí čtvrtletí meziročně na +2 %. Obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami by mělo oproti třetímu kvartálu 2015 vzrůst o 26 %, naopak propad o -14 % je čekán u akcií, -4 % pak spadají pro divizi investičního bankovnictví (fúze a akvizice). Predikované zisky na akcii tak na základě těchto čísel byly zvýšeny pro rok 2016/2017/2018 o 6 %, 5 % a 3 %. Z konkrétních bank se největší růst čeká u Goldman Sachs (+8 %) a Morgan Stanley (+6 %).

Regulace bank? Kvůli nim jsou ještě nebezpečnější než v roce 2008

Pravdou je, že hodnocení ušlých měsíců je v tomto směru poměrně optimistické, obzvláště pokud jej srovnáte se studií analytické společnosti Coalition. Podle ní se příjmy 12 předních světových bank v první polovině letošního roku snížily o 15 %, což je nejhorší výkon za první půlrok od doby finanční krize.

 

Newsletter