Šéf Pivovarů Lobkowicz ovládne firmu a vyplatí investory


AKTUALIZOVÁNO 09:38 • 4. června 2015

Téměř 80 procent akcií pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz Group získá z rukou dosavadních klíčových investorů firma, za kterou stojí generální ředitel Zdeněk Radil. Akcie PLG na pražské burze posilují o více jak 8 procent ke 194 Kč.

Dosavadní majoritní vlastníci Palace Capital, za kterou stojí podnikatel Martin Burda, a GO Solar, kterou ovládá ve financích aktivní Gregorz Hóta, se Zdeňkem Radilem podepsali smlouvu o převodu 79,4 procenta akcií v PLG za celkem 1,9 miliardy korun. To je cena, která akcii ohodnocuje viditelně nad 200 korunami. Prodej je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna. Pokud nebude kupní cena zaplacena v dané době, transakce bude ukončena a převod akcií se nevypořádá. Kupující stranou je společnost Lobkowiczký pivovar, a.s. kterou 100% ovládá Zdeněk Radil, generální ředitel a předseda představenstva PLG.

„Tento krok by pro společnost představoval perspektivu dalšího dlouhodobého rozvoje a zajištění kontinuity se stávající strategií firmy,“ uvedla PLG v prohlášení.

Převzetí podílů má být dle informací „známých společnosti“ financováno kombinací dluhu a vlastního kapitálu od několika finančních institucí a soukromých investorů. Palace Capital, a.s. v současnosti vlastní 53,2 % podíl a GO Solar s.r.o. 26,2 % podíl v PLG.

„Pokud se transakce vypořádá, Lobkowiczký pivovar, a.s. se stane majoritním akcionářem a zahájí povinnou nabídku odkupu akcií všem stávajícím akcionářům,“ uvedly pivovary ve zprávě.

Pivovarům Lobkowicz rostou tržby přes slabý rubl. Exportu věří

Šéf Pivovarů Lobkowicz: Ziskovost roste o desítky procent a to mě zajímá

Do skupiny PLG patří dnes pivovary Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Klášter, Vysoký Chlumec či Rychtář, kde PLG loni navýšila kontrolu ze 70 procent na plnou. PLG loni snížila čistou ztrátu o zhruba třetinu na 49,1 milionu korun. V letošním prvním čtvrtletí zvýšila tržby meziročně o 1,1 procenta na 243,5 milionu korun při růstu tržeb na českém trhu o tři procenta. Rubl zasáhl vývoz do zahraničí, tržby z něj klesly celkově o desetinu. 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.