Hampl (ČNB): Intervence? To nebyl žádný dopink


07:38 • 10. dubna 2017

Tagy: ČNB, měny, intervence, Mojmír Hampl, koruna, euro, EURCZK

Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl přirovnává ekonomiku k nohám a měnovou politiku centrální banky k botám. „Ty boty nemají být ani příliš těsné, ani příliš volné… Teď se zdá, že už jsou volné trochu moc a že je třeba je utáhnout,“ řekl Hampl v rozhovoru pro Lidové noviny o ukončení kurzového závazku.

Pro Hampla je zajímavé to, jak bude v následujících dnech hledání přistávací dráhy pro korunu vypadat. „Zdá se, že se nám dostává odměny za naši předchozí transparentnost,“ dodal viceguvernér.

Hampl Lidovým novinám řekl, že sofistikovaní tržní hráči chápou a vědí, že puštění koruny znamená spíše zpřísňování měnové politiky a že lze očekávat i růst sazeb.

„Jestli to chápou všichni analytici, to nevím. Od nich jsem ale od roku 2013 žádnou kloudnou myšlenku neslyšel. Že to chápe široká veřejnost, si příliš nemyslím. Už v roce 2013, kdy jsme s intervencemi začínali, nebylo ze strany veřejnosti příliš pochopeno, že se jen snažíme jinou cestou snížit reálnou úrokovou sazbu a tím podpořit ekonomiku, i když šlo o druhotnou snahu,“ podotkl viceguvernér.

Na otázku, zda polštář, který ČNB firmám i státu poskytla, způsobil jejich zlenivění při provádění potřebných reforem a zvyšování efektivnosti, Hampl odpověděl, že s popisem polštář či doping absolutně nesouhlasí.

„Doping je naprosto nepřesný popis. Znamená to totiž použití zakázaného prostředku. Všimněte si, že když se bavíme o nulových sazbách, nikdo neříká, že jde o doping pro reálnou ekonomiku, protože se podniky financují levněji než v minulosti,“ zdůraznil viceguvernér. Přitom je to stejně umělé, jako byl kurzový závazek. Když se podíváte na data z reálné ekonomiky o průmyslu či investicích, jsou řeči o dopingu nesmysl. Tady nikdo kvůli intervencím nezlenivěl, upozornil.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.