Čeká nás další týden ve znamení silné koruny? Co napoví inflace?


08:26 • 10. července 2017

Tagy: RoklenFx, forex, fx, měny, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD

Minulý týden byl ve znamení silné koruny a vypadá to, že nejinak tomu bude v i týdnu následujícím. Koruna se vůči euru aktuálně obchoduje na 26,09 EURCZK. To jsou jedny z nejnižších hodnot od ukončení devizových intervencí ČNB. Silná česká měna se projevuje i na páru s dolarem. V pátek sice mírně oslabila, ale pořád jsme blízko nejnižších hodnot od konce roku 2014, tj. na 22,87 USDCZK. Měnový pár EURUSD se momentálně obchoduje nad úrovní 1,140.

Z pátečních dat v Česku za zmínku stojí průmyslová produkce, která v květnu meziročně vzrostla o 8,1 %, přičemž se očekávalo zvýšení jen o 3,5 %. Maloobchodní tržby bez aut v květnu meziročně rostly o 5,7 %,  očekával se růst o čtyři procenta.

V pátek odpoledne jsme se dozvěděli nejdůležitější číslo z americké ekonomiky. V USA v červnu nově vzniklo 222 tisíc nových pracovních míst vyjma zemědělství. To bylo výrazně nad očekáváním trhu, který čekal 178 tisíc. Výborný výsledek se pak projevil i na Wall Street. Nezaměstnanost v USA v červnu vzrostla o 4,4 %, což bylo nad očekávání 4,3 %. 

Dnešek je na fundamenty poměrně chudý. Z domácích dat nás nic zajímavého nečeká. Až ve středu bude zveřejněna červnová inflace.

„V červnu dle našich odhadů růst spotřebitelských cen opět skončil nad cílem ČNB a měl by dosáhnout stejně jako v květnu 2,4 procenta. Celkem se tak inflace na cíli nebo nad ním drží již sedmý měsíc v řadě,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Pro robustnost současného cenového růstu podle něj hovoří ukazatele jádrové inflace, které v posledních měsících zaznamenaly setrvalý nárůst. Fluktuace v tempu celkové inflace tak lze do značné míry připsat volatilním složkám jako jsou pohonné hmoty nebo ceny potravin

V zahraničí je situace trochu jiná, ale i tak to nejsou data zásadní. V eurozóně byla ráno zveřejněna obchodní bilance v Německu, skončila v přebytku 22 miliard eur, což bylo nad očekáváním trhu 18,7 miliardy. Ve Spojených státech potom vyjdou data o podmínkách na trhu práce.

Výhled pro dnešek je na měnovém páru EURCZK 26,04 – 26,16 a u USDCZK pak 22,82 – 22,92. Na EURUSD to potom bude 1,139 – 1,141.

RSS

Trader/Asset Manager RoklenPřihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.