Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

KB: Rostoucí nejistota odsouvá první zvýšení sazeb na konec roku

Od posledního měnově politického zasedání bankovní rady České národní banky 4. května se koruna vydala posilovat, což podle našeho pohledu přimělo některé členy rady změnit svůj postoj ke zvyšování sazeb vyplývající ze současné prognózy centrální banky. Ta předpokládá růst sazeb již ve třetím čtvrtletí.  Uvedl to ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Tuto prognózu budou centrální bankéři na dnešním zasedání podle nás spíše zlehčovat. To nás nemůže překvapit, protože již delší dobu víme, že pro rozhodování ČNB je vývoj kurzu koruny zásadní. Navíc od posledního zasedání ČNB přibylo několik rizik. Z posledních vyjádření členů rady vyplývá, že budou raději měnovou politiku déle udržovat uvolněnou, než aby přistoupili ke zvyšování sazeb předčasně. Proto se i nadále domníváme, že bankovní rada nebude ještě konat ve 3. čtvrtletí, ale počká si na to čtvrté.

Současná prognóza centrální banky implikuje dvojí zvýšení ve Q3 17, Bankovní rada zdůraznila, že pro její rozhodování bude zásadní vývoj na devizovém trhu. Koruna proti euru od konce dubna přidala přibližně 2,8 %, což podle našeho odhadu i modelů ČNB představuje utažení měnových podmínek zhruba jako zvýšení sazeb o 70 bb. To pro ČNB v tuto chvíli nepředstavuje zásadní problém. I když ČNB nezveřejňuje svou předpověď kurzu koruny, tak z předchozí prognózy (ze které se předpokládaný kurz dal vypočítat) a komentářů hlavního ekonoma, že prognóza se výrazně nezměnila, usuzujeme, že ČNB počítala s ještě větším posílením domácí měny. Na svém posledním zasedání bankovní rada hodnotila rizika prognózy jako proinflační zejména kvůli nejistotě, která je spojená se spekulativní pozicí na české koruně. Od té doby jsme zaznamenali několik rizik v obou směrech: 

Proinflační rizika:

Mzdový růst překvapil vyšší dynamikou, když v nominálním vyjádření v prvním čtvrtletí vykázal 5,1 % y/y, zatímco ČNB očekávala pouze 4,8 %.
Ekonomický růst také překvapil vyšším číslem (+1,3 % q/q) podpořen zejména investiční aktivitou. V meziročním vyjádření se HDP zvýšil o 2,9 %, což je více než očekávání centrální banky ve výši 2,5 %. Investice vykázaly pokles o 0,6 %, ale ČNB očekávala propad o 2,1 %.
I když zvyšování cen potravin mírně zvolnilo, ceny v zemědělství vyskočily dvouciferným tempem, a budou tak tlačit na další zdražování potravin.

 

Protiinflační rizika:

Současná inflace zaostává za očekáváním ČNB. Toto riziko je však minimální, protože rozdíl je zejména v cenách potravin a pohonných hmot, zatímco jádrová inflace zůstává vysoko víceméně v souladu s odhadem ČNB.
I přes zrychlující růst mezd zatím pozorujeme pouze pozvolný růst domácí spotřeby. Zatímco ČNB očekávala zvýšení spotřeby o 3,1 % y/y, statistický úřad oznámil zpomalení jejího růstu na 2,8 %. Rizikem je hlavně to, že konzervativní Češi budou svůj plat spíše spořit, než aby využili svou rostoucí kupní sílu.
Pokud současné snížení cen ropy vydrží i přes letní sezónu bude to mít dopad nejenom na ceny pohonných hmot, ale druhotně i na další položky spotřebního koše. I když očekáváme, že ceny ropy znovu ožijí, existuje velké riziko, že zůstanou nízko.
Vzhledem k dosavadním vyjádřením ECB ekonomové SG změnili svůj výhled na další politiku ECB. Očekávají nyní o něco delší trvání programu odkupu aktiv, což by mohlo znamená větší tlak na posilování koruny.

 

Rizika jsou tedy rozprostřena na obou stranách. Celkový obrázek podle nás stále ukazuje na mírně proinflační ohrožení prognózy, protože nejvýznamnějším faktorem zůstane slabší koruna a na významu bude nabývat i politika ECB. Nicméně celkově vidíme nárůst nejistoty a členové bankovní rady dali najevo, že raději se zvyšováním sazeb počkají, než aby udělali předčasné rozhodnutí, které by posléze museli zvrátit. To podle nás bude hlavní sdělení rady po dnešním zasedání. Centrální bankéři se budou snažit vymezit proti prognóze, která implikuje zvýšení sazeb již ve třetím čtvrtletí. Na druhou stranu rada znovu zopakuje, že je připravena sazby zvedat ještě letos. Celkově by se tak měl potvrdit náš výhled, že ke zvýšení sazeb dojde v posledním čtvrtletí letošního roku.  

Domníváme se, že česká ekonomika se v současnosti nachází nad svým potenciálem. Tento pohled je podpořen zejména rekordně nízkou nezaměstnaností a z toho vyplývajícím zrychlováním mzdového růstu. Normalizace sazeb by tak měla pokračovat i v příštím roce, kdy se mezera výstupu bude nadále rozšiřovat. To je důvod, proč předpokládáme další zvyšování sazeb v příštím roce. Nicméně tato prognóza předpokládá, že ECB oznámí omezování programu odkupu aktiv již na svém zářijovém zasedání. Jestliže ECB bude s utahováním měnovým podmínek otálet, i ČNB bude se zvyšováním sazeb opatrnější.   

Autorem je ekonom Komerční banky Viktor Zeisel

Newsletter