O2 loni opět rostl zisk, firma naplnila své cíle


AKTUALIZOVÁNO 10:03 07:06 • 31. ledna 2017

Tagy: O2, výsledková sezóna, Pražská burza

AKTUALIZOVÁNO – Telekomunikační operátor O2 loni zvýšil čistý zisk o 3,6 procenta na 5,3 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA vzrostl o tři procenta na 10,5 miliardy a firma tak splnila své cíle. Konsolidované výnosy rostly o 0,4 procenta na 37,5 miliardy korun.

Firma tak i ve druhém roce po rozdělení dokázala meziročně držet stabilní výnosy. „Telekomunikační trh je nadále velmi konkurenční, navíc od května se v našich finančních výsledcích negativně projevuje dopad nové regulace roamingu. Přesto se nám podařilo již druhým rokem po oddělení infrastruktury udržet výnosy na úrovni předchozího roku a zvýšit čistý zisk. Hlavními růstovými oblastmi zůstávají O2 TV a mobilní data,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

„Na valné hromadě zamýšlíme navrhnout akcionářům vyplatit za rok 2016 dividendu a část emisního ážia v celkové výši 21 korun na akcii,“ uvedl Budník k návrhu výplaty odměny akcionářům. Dohromady tedy plánuje firma akcionářům vyplatit 21 Kč na akcii před zdaněním, celkem tedy 6,5 miliardy korun. Při současné ceně akcií to představuje pro akcionáře téměř 8% výnos.

„Akcie O2 v průběhu ledna dosáhly naší cílové ceny na 267 CZK na akcii. Vzhledem k stále tvrdšímu postoji regulátora a tlaku na ceny služeb je prostor k výraznějšímu růstu tržeb i zisku stále omezenější. Bereme v potaz i do budoucna nižší možnou dividendu, což se na ocenění projeví mírně negativně. Z tohoto důvodu nevidíme v současné době prostor pro další růst ceny akcií, a proto snižujeme naše doporučení z Koupit na Držet,“ uvedl Richard Miřátský z Komerční banky.

Počet zákazníků mobilních smluvních služeb O2 v České republice se v roce 2016 zvýšil o 119 tisíc. Budoucí negativní vliv regulace roamingu plánuje O2 částečně kompenzovat novými službami v oblasti pojištění a elektronické evidence tržeb.

„Abychom i v budoucnu reagovali na vzrůstající potřeby našich zákazníků, zvýšili jsme v roce 2016 investice meziročně o třetinu. Za poslední tři roky jsme jen v České republice vynaložili na rozvoj a provoz mobilní sítě zhruba 23 miliard korun přímých nákladů, z čehož téměř 5,5 miliard bylo příjmem do státního rozpočtu, “ dodal Budník.

Zatímco průměrná spotřeba mobilních dat na zákazníka O2 za poslední tři roky vzrostla 4,5 krát, průměrná útrata za mobilní služby klesla za stejné období o 11 procent; jednotková cena za 1 GB pro zákazníka tak poklesla o 80 procent.

„Regulace bude naše finanční výsledky negativně ovlivňovat i v budoucích letech, proto vstupujeme i do oblasti finančních služeb. Výnosy z pojištění a řešení EET nám budou částečně kompenzovat nižší výnosy z roamingu,“ dopnil Tomáš Kouřil, místopředseda představenstva a finanční ředitel společnosti.

Celkový počet mobilních zákazníků dosáhl ke konci prosince 4,941 milionu. To je meziročně o procento více. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 3,7 procenta na 3,356 milionu.

Počet zákazníků služby O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele, dosáhl ke konci prosince 221 tisíc (IPTV a OTT verze), meziročně o 6,1 procenta více.

Majoritním vlastníkem O2 je investiční skupina PPF. V roce 2015 PPF od O2 oddělila sítě a datová centra do společnosti CETIN.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.