Horečka centrální bank. Letos nakoupily víc, než si představíte


19:28 • 16. června 2017

Tagy: centrální banka, finanční krize, měnová politika, bublina, ECB, Fed, Bank of England, Bank of Japan

Neuběhly ani první čtyři měsíce letošního roku a souhrnná bilance největších centrálních bank už byla bohatší o aktiva v hodnotě bilionu amerických dolarů. Ani v posledních dvou měsících nezůstali strážci cenové stability pozadu, když nakoupili aktiva za dalšího půl bilionu dolarů. Jak informoval server Zero Hedge, Evropská centrální banka, Bank of Japan, Fed, Bank of England a Švýcarská národní banka svou souhrnnou bilanci od začátku roku 2017 rozšířily o 1,5 bilionu dolarů.

Z dubnových 14,6 bilionu dolarů se tak souhrnná bilance Evropské centrální banky (ECB), Bank of Japan (BoJ), Fedu, Bank of England (BoE) a Švýcarské národní banky (SNB) zvedla na 15,1 bilionu. Jak ukazuje následující graf, hodnota aktiv vlastněná pěti největšími centrálními bankami výrazně roste už od přelomu let 2008 a 2009.

Liquidity Supernova 2017: Centrální banky už nakoupily za bilion USD

Největší centrální banky světa tedy jen pokračují v tom, co soustavně dělají od dob poslední finanční krize, i když s trochu vyšší intenzitou. Jak ukazuje následující graf, od roku 2009 nakoupily ECB, BoJ, BoE a Fed společně každý měsíc aktiva v průměru za 200 miliard dolarů.

Bilance největších centrálních bank? Třetina světového HDP

Zajímavé je porovnat vývoj bilance největších centrálních bank a akcií tzv. velké pětky technologických firem FAANG (ta zahrnuje Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet/Google). Jak ukazuje následující graf, jejich vývoj je takřka totožný. Náhoda? 

Nadhodnocený trh? Je to nejhorší od roku 1929

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.