Ropný trh v rovnováze? Na konci prvního čtvrtletí příštího roku


17:40 • 12. června 2017

Tagy: ropa, komodity, Rusko, OPEC, Saúdská Arábie

Státy OPEC nedodržující dohodu o snížení produkce, roztržka s Katarem, kolísající zásoby a ceny. Nic nenaznačuje tomu, že by se měla situace na trhu s ropou v blízké době uklidnit. Ruský ministr energetiky Alexander Novak si myslí opak. Dle jeho slov bude začátkem příštího roku trh v v rovnováze.

Ruský ministr energetiky poskytl v Astaně, při návštěvě Expo 2017, rozhovor televizi CNBC, ve kterém tvrdil, že se trh do prvního čtvrtletí příštího roku pravděpodobně dostane do rovnováhy. Světové zásoby totiž poklesnou na pětiletý průměr.

„Dnes je jasné, že nabídka převyšuje poptávku. Světové zásoby ropy ovšem klesají. K tomu, abychom zajistili rovnováhu, je potřeba, aby klesly až na pětiletý průměr. Jsme si jisti, že tato situace nastane během několika příštích čtvrtletí. Nejpravděpodobněji koncem prvního čtvrtletí roku 2018,“ uvedl Novak.

Na OPEC zapomeňte. Kdo doopravdy diktuje ceny ropy?

Souhlas s klesajícími zásoby ropy vyjádřil i saúdský ministr energetiky  Khalid al-Fálih, který rovněž navštívil Expo v kazašské Astaně.

Rusko je signatářem dohody OPEC a přidružených států o zmrazení těžby černé komodity. V květnu došlo k jejímu prodloužení až do konce března příštího roku. Pravdou však je, že se tato úmluva otřásla v základech, a to minulý týden, když Saúdská Arábie přerušila obchod s Katarem. Důvodem byla údajná katarská podpora směrem k Íránu a Muslimskému bratrstvu. Katar později reagoval tím, že je toto diplomatické obvinění založeno na „nepodložených a vymyšlených faktech“.

Těsně po embargu vůči Kataru ceny ropy vzrostly, od té doby ale opět poklesly na úroveň okolo 48,5 dolarů za barel ropy Brent. Aktuálně se tento typ obchoduje těsně pod 49 dolary.

Katar, Comey, volby v Británii. Budou geopolitická rizika otřásat trhy?

„Věříme, že by tento konflikt měl být vyřešen na politické scéně. Pro dobro trhu, další rozvoj a stabilitu v oblasti Perského zálivu je třeba, aby byl spor urovnán co nejdříve,“ uvedl ruský ministr Novak. Dále řekl, že si je skupina těžařů vědoma toho, že nová rovnováha přiláká více investorů do konkurenční těžby břidlicové ropy. Přesto však je prý současný projekt úspěchem a jediné, co prozatím mohou s trhem břidlicové ropy dělat, je ho pečlivě monitorovat.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.