Výsledky Tesly před námi. Proč automobilce analytici nevěří?

Akcie společnosti Tesla dlouhodobě rostou. Jejich boom trvá i v roce 2017, který je pro automobilku doslova klíčový. Ne každý však věří, že tento trend bude nadále pokračovat. Stačí se zeptat na Wall Street…

Tesla a její zakladatel a šéf Elon Musk stojí na prahu roku plného výzev. K letošku se totiž váže vidina možného převratu hned v několika oblastech. Asi nejočekávanější událostí je zahájení dodávek Modelu 3, který bude ve srovnání s předchozími modely naprosto revoluční, už jen z hlediska vylepšené verze autopilota. Do toho vstupuje i otevření továrny Gigafactory, která už naplno vyrábí baterie pro úložiště Powerwall, a chystaná výroba unikátních solárních střech.

Suma sumárum, Muska čeká opravdu nabitý rok, ke kterému se investoři prozatím stavěli poměrně pozitivně. Akcie Tesly si totiž za poslední tři měsíce připsaly téměř +48 %. Zde však narážíme na jedno velké ALE, kterým jsou analytici z Wall Street. Právě ti jsou totiž přesvědčeni, že titul známé automobilky je natolik nadhodnocený jako nikdy v historii.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Nová „Velká trojka“

Jak moc Tesla expanduje? V tomto směru nejlépe poslouží srovnání s ostatními americkými automobilkami.

Tržní hodnota Tesly během minulého týdne výrazně vzrostla díky přílivu 18 miliard dolarů rovnou do jejích akcií. Tím pádem svou celkovou hodnotou 43,7 miliardy dolarů předčila konkurenci v podobě Nissan Motor a přiblížila se k automobilovým gigantům, jako je Ford (market cap 49,9 mld. USD) a GM (market cap 55,7 mld. USD).

Nejspokojenější spotřebitel? Majitel Tesly

Tato čísla jsou sama o sobě zajímavá, ovšem přidáme-li ke srovnání společností dobu jejich existence a činnost na trhu, jde doslova o „bombu“. Zatímco Ford i GM jsou více než sto let staré a ročně vyrábí miliony aut, Tesla má za sebou 14 let činnosti a ročně dodává na trh pouze pár desítek tisíc vozů (za 2016 jich bylo o něco méně než 80 tisíc).

Pokud bychom tedy předpokládali, že trend růstu tržní hodnoty Tesly bude podpořen zvyšováním dodávek elektromobilů, Ford i GM mají opravdový důvod k obavám. Muskův plán pro 2017 totiž pracuje s celkem 100 až 200 tisíci dodaných vozů během druhé poloviny roku. Tomu však analytici z Wall Street vůbec nevěří…

Čas popohnat stroje, Musku. Levnější konkurent už řeže zatáčky

Hra čísel

Cena akcie Tesla z posledního obchodního dne zavřela lehce nad 272 dolarů za kus. Podle analytických odhadů by však toto číslo mělo mít jepičí život.

Potvrzuje to vývoj rozdílu mezi mediánem 12měsíční odhadované ceny titulu a její aktuální hodnotou. Běžně tento „spread“ dosahuje plusových čísel, což ukazuje, že analytici předvídají nárůst ceny akcie. V případě Tesly je tomu však jinak. Indikátor se během minulého týdne propadl do poměrně výrazného záporu o velikosti -48 dolarů.

Jedná se o vůbec nejpesimističtější výhled Wall Street od doby, kdy se Tesla stala veřejně obchodovanou akcií.

Velké odhalení. Elektromobily Tesla budou zcela autonomní

Optimisté si možná řeknou, že analytici ve svých odhadech zaspali a nezapočítali do svého výhledu poslední čísla ani dosažené cíle společnosti. Pravdou však je, že na všechno tohle už došlo. Podle agentury Bloomberg ani jeden ze šesti analytiků, kteří v únoru upravovali cílové ceny, nezvýšil svá očekávání.

„V případě Tesly nevidíme jediný fundament hrající ve prospěch dalšího růstu,“ řekl pro Bloomberg analytik UBS Securities Colin Langan, jehož poslední 12měsíční cíl ceny automobilky dosahuje 160 dolarů.

Mnozí si možná řeknou, že cena akcie není to nejdůležitější. V případě Tesly tomu však tak opravdu je, jelikož se dlouhodobě potýká se ztrátami spojenými s investicemi do další expanze firmy.

„Tesla je společnost, která opravdu potřebuje navyšovat kapitál,“ míní analytik Morgan Stanley Adam Jonas. „Její schopnost se udržet v provozu a zároveň investovat je nevyhnutelně spjata s vývojem ceny akcie.“

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Hra techniky

Tesla tedy v posledních měsících raketově rostla. Vyjma toho se však může pyšnit i další „výjimkou“ oproti ostatním, kterou je prvenství v žebříčku nejshortovanějších akcií v rámci indexu Nasdaq.

Právě investoři spekulující na pokles cen akcií nedávno obdrželi signál k akci. Ten přinesl technický indikátor relativní síly, tzv. Relative Strength Index (RSI), který naznačuje překoupenost a přepropadnost sledovaných titulů.

V případě Tesly se RSI nedávno dostal nad 83 bodů (nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky), což bylo, vzhledem ke klíčové hranici 70 bodů ukazující překoupenost, jasným signálem k prodeji.

Tesla? Ano, ale ne pro Uber. Musk porušuje vlastnická práva

Co bude dál? Napoví zítřek

Nejbližším fundamentem, který ovlivní další vývoj Tesly, bude zítřek, tedy středa 22. února. Po skončeních amerického obchodování totiž automobilka zveřejnění své hospodářské výsledky za poslední kvartál 2016.

Investoři budou nervózně vyčkávat, zda firma zopakuje říjnové překvapení, kdy namísto očekávané ztráty za třetí kvartál reportovala zisk. Tehdejší čistý zisk činil 21,9 milionů dolarů a zisk na akcii 0,71 dolarů.

Faktem je, že výše zmiňovaná nedůvěra v pokračování ziskové jízdy se projevila i v aktuálních odhadech. Agentura Reuters uvádí, že predikce analytiků ohledně čistého zisku za 4Q 2016 pracují s návratem ztráty, a to o velikosti bezmála 51 milionů dolarů. V případě zisku na akcii by pak mělo být dosaženo ztráty 0,42 centů.

Trump jako paradoxní skrytá výhra Elona Muska?

Newsletter