Kenneth Rogoff: Brexit není demokracií, ale ruskou ruletou


15:56 • 28. června 2016

Tagy: Brexit, referendum, Velká Británie, politika

Opravdovým šílenstvím hlasování a rozhodnutí Spojeného království o opuštění Evropské unie nebylo to, že se Britové svého lidu odvážili zeptat. Byly jím absurdní parametry pro Brexit, požadující pouhou prostou většinu hlasů. Při volební účasti 70 procent to znamená, že tábor Leave zvítězil silou pouhých 36 procent hlasů oprávněných voličů. „To není demokracie, to je ruská ruleta o Británii,“ napsal pro MarketWatch Kenneth Rogoff, respektovaný profesor Harvardu a bývalý ekonom MMF.

Rozhodnutí o Brexitu je rozhodnutím s enormním dopadem. Mnohem větším důsledkem, než jakým je změna ústavy dané země. A tohoto rozhodnutí bylo dosaženo bez jakýchkoli odpovídajících brzd, napsal Rogoff a pokládá si otázky:

Má být hlasováno opakováno po roce, abychom si byli jisti? Ne. Má Brexit většinovou podporu v parlamentu? Zdá se, že ne. Věděla skutečně britská populace, o čem rozhoduje. Naprosto ne. Nikdo neměl nejmenší povědomí o dopadech na britské i globální obchodování, na domácí politickou stabilitu.

Nezapomínejme, že Západu se dostává života v míru místo válek a občanských nepokojů, píše Rogoff a ptá, co ale je férová demokracie. Pouhých 52 procent hlasů pro rozpad tohoto během jediného deštivého dne?

BREXIT ONLINE: Je toto konec Velké Británie? Co se bude dít dál?

Ekonom ale připomíná, že tuto hru nevynalezl David Cameron ani zastánci Brexitu. Za precedens označuje Skotsko 2014 nebo Quebec 1995. „Ale dosud se ruleta nikdy nezastavila na té komoře, ve které je kulka,“ říká alegoricky s tím, že je nejvyšší čas na rozmyšlení si pravidel hry.

Za perverzní označil Rogoff představu, že dosažení jakéhokoli většinového rozhodnutí je demokratické. Je jasný důvod, proč nařídit například dodatek k ústavě pro taková rozhodnutí, soudí ekonom. „Dnešní mezinárodní standard pro rozložení země leží mnohem níže, než požadavek snížení věku pro konzumaci alkoholu,“ varuje Rogoff s tím, že zásadní otázkou pro Evropu, která může a zřejmě bude čelit dalším podobným pokusům, je změnit způsob takto zásadních rozhodnutí.

Připomeňme na tomto místě britské referendum z roku 1975, známé také jako Common Market referendum nebo jako EEC membership referendum. Skončilo poměrem 17.378.581 hlasů či 67,23 procenta pro ANO vůči 8.470.073 hlasů či 32,77 procenta pro NE při volební účasti 64,62 procenta. Toto ANO rozhodla převaha bezmála 9 milionů hlasů, čerstvé ano Brexitu převaha přes jeden milion hlasů.

„Velká Británie uvrhla Evropu do chaosu a bude teď mnoho záležet na reakcích světa i uřízení procesu britskou vládou. Je ale potřeba nesledovat jen výsledek, ale také proces (jeho dosažení). Dlouhodobé smlouvy o hranicích státu nemohou být rozhodovány prostou většinou v jedné volbě. Právě tato realita mezinárodního práva je cestou do chaosu,“ uzavírá Rogoff.

ONLINE – Brexit hlavním tématem bruselského summitu EU

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.