Lesk i bída investic do private equity nejen v ČR


21:30 • 23. července 2015

Tagy: investice, Kapitál, ČR

I v roce 2015 se zdá, že pro private equity investice – tedy investice soukromého kapitálu do veřejně neobchodovaných společností, jsou stále atraktivní spíše vyspělé země s likvidnějšími a stabilnějšími kapitálovými trhy, které nabízejí daleko větší pravděpodobnost úspěšné transakce. A to i přesto, že dynamika růstu i výše výnosů jsou zajímavější jinde. Alespoň tak to vyplývá z indexu The Venture Capital & Private Equity Country Attractiveness Index, který sestavuje španělská univerzita IESE Business School. Již šestým rokem po sobě v tomto indexu vede žebříček atraktivních zemí USA, za ní následuje Velká Británie, pak Kanada a pomyslnou bramborovou medaili získává pro rok 2015 Singapur. Do top desítky se dostalo ještě Japonsko, Hongkong, Německo, Austrálie, Nový Zéland a desáté Švýcarsko. Česká republika je na 33. místě ze 120 zkoumaných zemí z celého světa, o jednu příčku za Portugalskem a jednu příčku před Lucemburskem. Grafické znázornění indexu je k dispozici ve fotobance.

Index hodnotí jednotlivé země v šesti hlavních kategoriích:

  1. Ekonomická aktivita (13,6% váha v indexu)
  2. Kapitálové trhy (včetně velikosti a hloubky kapitálových trhů a aktivity na poli primárních úpisů; váha v indexu 31,8 %)
  3. Daňová zátěž (včetně administrativy, váha v indexu 4,5 %)
  4. Ochrana investorů a corporate governance (váha v indexu 13,6 %)
  5. Sociální prostředí (včetně vzdělání, regulace na trhu práce a opatření proti korupci, váha v indexu 13,6 %)
  6. Podnikatelská kultura a příležitosti (váha v indexu 22,7 %)

Syndrom „hlavně nezmeškat vlak“ a jistota tradičních trhů

Co se týče rozvojových zemí, které jsou čím dál tím více v hledáčku investorů právě kvůli rychle rostoucím ekonomikám a vysokým výnosům, autoři indexu upozorňují: velkým rizikem jsou nestabilní trhy a především slabé ukazatele z oblasti corporate governance či nedostatečná ochrana investorů. Investoři trpí z pohledu autorů indexu mnohdy falešným optimismem, či syndromem „hlavně nezmeškat vlak“ a neřeší výše zmíněné bariéry, které snižují pravděpodobnost úspěšné investice.

Z výzkumu tedy vyplývá, že nejlepší prostředí pro příležitosti, úspěšné transakce, přidanou hodnotu a příležitost z investice následně relativně jednoduše vystoupit stále nabízejí „tradiční trhy“, tedy trhy rozvinuté. Ze zemí BRICS je v žebříčku nejvýše (na 21. příčce) Čína.

ČR: Podnikatelské příležitosti i oživení ekonomiky

Česká republika v rámci své 33. příčky těží především z oživení ekonomiky a pozitivně hodnocených podnikatelských příležitostí, přispívá i sociální prostředí, ačkoli z pohledu této kategorie se ČR během šesti let propadla z 16. na 30. místo. Jednoznačnou brzdou je daňový systém, ačkoli zde je vidět postupné zlepšování, zapracovat bychom měli dle hodnocení indexu i na ochraně investorů a corporate governance. V rámci kategorie kapitálové trhy jsme skončili na 44. příčce.

 „Česká republika je zemí, která se z pohledu investičního klimatu řadí pro investory mezi vyspělejší a stabilnější země regionu, neprochází hledáním vlastní identity jako Maďarsko, ani není ovlivňována situací v Rusku a na Ukrajině. Z pohledu investičních příležitostí je to ale malá ekonomika s relativně mírným růstem HDP, a zejména globální firmy private equity zde těžko nacházejí dostatečně velké transakce, komentuje situaci Andrea Lauren, Managing Director, Roklen.

Podle dat agentury Bloomberg bylo od začátku roku v regionu střední a východní Evropy oznámeno již 77 private equity transakcí. Andrea Lauren však uvádí, že většinu transakcí v regionu střední Evropy i samotné České republiky představovaly v poslední době prodeje a koupě firem strategickými, nikoli private equity investory.

Mezi private equity transakcemi bylo v roce 2015 realizováno především několik středních a menších prodejů a investic. Jedná se například o prodej JRC, HSW Signall a Profimedia ze strany Genesis Capital, Singing Rock ze strany Arx Equity Partners nebo o investici do online retailové firmy Zoot ze strany 3TS Capital Partners. Americký PE fond Clarion koupil českou IT firmu Moravia IT. Tento typ private equity transakcí očekáváme i nadále, především ze strany lokálních private equity firem,“ dodává Andrea Lauren.

Nová dynamika pro tuzemské startupy

Andrea Lauren zároveň poukazuje na nový a velmi zajímavý trend posledních dvou let, kterým je růst lokálních venture capital fondů – tedy fondů, které investují do relativně mladých, začínajících společností, které potřebují kapitál pro svůj další rozvoj. Takovéto společnosti s krátkou či téměř žádnou historií představují vyšší riziko, které zároveň znamená vyšší požadovaný výnos ze strany investora.

Společnost Credo Ventures oznámilo v r. 2015 uzavření jednoho takového nového fondu, Credo Ventures 2, ve výši 34 milionů eur s cílem investovat do technologických startupů. Internetový podnikatel Jakub Havrlant získal od investorů stovky milionů financování pro svou technologickou investiční skupinu Rockaway a do venture kapitálu investují i finanční skupiny J&T a KKCG. V současné době také probíhají dva velmi zajímavé fundraisingy pro české technologické fondy, které chtějí investovat do českých a regionálních startupů.

Všechny tyto nové české VC fondy přinesly tuzemským startupům novou dynamiku. Nejen tím, že jim poskytují financování, ale především díky aktivnímu managementu jejich růstu a globální expanze. To je pro nás v Roklen velkým povzbuzením. Roklen Corporate Finance pracuje v tomto segmentu velmi aktivně. Věříme, že v technologické inovaci, včetně fintech, je budoucnost a dlouhodobá udržitelnost růstu pro malé země jako Česká republika,“ uzavírá Andrea Lauren.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. Během studií absolvovala i roční pobyt na švédské Jonkoping International Business School a semestr na americké Robins School of Business. Různorodé pracovní zkušenosti získala v PricewaterhouseCoopers, jako ekonomická redaktorka v televizi Z1 a především během svého čtyřletého působení v investiční skupině Patria. Ve finanční skupině Roklen působí od června 2014, v současnosti na pozici Head of Research.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.