Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Další růst, nebo krach? Bank of America čeká obojí!

Americký akciový trh v posledních osmi letech vytrvale roste a burzovní indexy si připisují stále nová historická maxima. Jak dlouho to potrvá? Jak vysoko trhy ještě půjdou? Je čas ještě naskočit, nebo raději rychle prodat, než přijde pád? Odhady expertů nejsou úplně jednoznačné. Někteří čekají další růst, jiní pokles či krach. A Bank of America dokonce obojí.

Dobrá zpráva je…

Analytici americké investiční banky Bank of America zvýšili svůj cíl hlavního amerického indexu S&P 500 pro konec roku 2017 na 2450 bodů z předchozích 2300 bodů. Uvedl to server businessinsider.de. To by znamenalo, že by si index za letošek připsal 9,5 %, což je třetí nejoptimističtější odhad na Wall Street.

Podle průzkumu, který koncem loňského roku provedla americká televizní stanice CNBC, jsou nejoptimističtější analytici z Deutsche Bank, kteří očekávají, že index na konci letošního roku dosáhne 2600 bodů. Naopak nejpesimističtější výhled zastávají analytici Tom Lee s cílem 2275 bodů. Medián odhadů 16 dotázaných analytiků činil 2368 bodů.

A ta špatná…

Bizarní však je, jak svůj optimistický odhad Bank of America zdůvodnila: „Aktualizovali jsme naši analýzu, protože vycházíme z toho, že brzy odzvoní konec býčímu trhu,“ vysvětlila Savita Subamanian z Bank of America na CNBC. „Fundamentální data oproti technice a náladě přitom hrají podřadnou roli,“ doplnila. „Předimenzované výnosy na burze vždy vedly ke krachu – to nebude ani tentokrát žádnou výjimkou,“ uvedla expertka dále.

Tím poukázala na extrémně vysoký optimismus na trhu, před kterým varují i jiní, například Larry Fink, šéf největší investiční společnosti na světě Blackrock, nebo analytici z americké investiční banky Goldman Sachs.

„Investoři nyní dosáhli bodu maximálního optimismu,“ uvedli podle německého serveru businessinsider.de experti Goldman Sachs a varovali, že jakmile investoři zjistí, že politická opatření naslibovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebudou mít rychlý účinek, budou se tomu trhy muset přizpůsobit. David Kostin, analytik Goldman Sachs, poukazuje navíc také na to, že odhady korporátních zisků pro letošní rok od voleb klesly o 1 %, zatímco S&P 500 za tu dobu vzrostl o 10 %. „Takhle to dál nejde,“ varoval Kostin.

Ve výhledu na letošní rok, který banka vydala už v listopadu, očekává, že index S&P 500 díky nadějím spojovaným s opatřeními Donalda Trumpa na podporu ekonomiky poroste v prvním čtvrtletí tohoto roku až ke 2400 bodům, do konce roku však spadne o 100 bodů na 2300 bodů kvůli obavám z rostoucí inflace a zvyšování úrokových sazeb. Za letošní rok by tak podle Goldman Sachs index ztratil 2 %.

Býčí trh slaví výročí

Wall Street má vzestupnou tendenci již osm let. Osmé výročí tento tzv. býčí trh slaví právě v těchto dnech. Býčí trh by skončil ve chvíli, kdy by jej nahradila korektura o minimálně 20 %. Za posledních osm let jsme největší pokles viděli na začátku roku 2016, kdy index spadl ze svého tehdejšího maxima o téměř 10 % dolů kvůli obavám o vývoj čínské ekonomiky.

„Ďábelské“ výročí: S&P 500 a „číslo šelmy“. Kde jsme teď?

Po britském referendu o vystoupení z EU propadly americké trhy o necelých 5 % a od amerických voleb na začátku listopadu loňského roku pak trhy znají v podstatě jen směr vzhůru. Případný výraznější propad by pro krátkodobé investory mohl být bolestivý, z dlouhodobého hlediska by však mohl přinést výborné šance na nákup.

Marc Faber: Jakmile to začne padat, strhne se lavina

Newsletter