Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Proč ropná rally může za to, že si už nedáte dezert?

Rádi mlsáte? Tak to si budete muset asi sáhnout hlouběji do kapsy. Cena cukru totiž nezadržitelně stoupá vzhůru. Koho z toho vinit? Dietologové mají smůlu, nejde o rapidní nárůst jedlíků. Oním viníkem je letošní nárůst cen ropy.

Spojitost mezi cukrem (s nadsázkou i s dezerty) a ropou je možné nejlépe pozorovat v Brazílii, která je tradičním producentem cukrové třtiny. Právě ta totiž bývá, jakožto biomasa pěstovaná pro energetické účely, používána i k výrobě ethanolu, který pak funguje jako alternativní palivo.

Jakmile tedy rostou ceny ropy, souběžně s tím se pohybuje i ethanol. A vzhledem k tomu, že ropa stále roste (Brent letos +34,49 %, WTI +33,87 %), čím dál tím více výrobců cukrové třtiny směřuje svou cukrovou produkci do ethanolového průmyslu namísto toho, aby byla zpracována na surový cukr. Výpadek základního „vstupu“ pak tedy následně zvyšuje i jeho cenu.

Tento scénář je aktuální napříč celou Brazílií, která je světově největším producentem a exportérem cukru. Ihned za jihoamerickou zemí se nachází Indie a Thajsko, jejichž cukrový vývoz je druhý nejvyšší na celém světě. V jejich případě se však objevil problém s počasím, konkrétně se suchem, které poškodilo většinu sklizně.

Suma sumárum, cena surového cukru se dostala poblíž nejvyšších hodnot za poslední dva roky a jak se zdá, mnozí věří, že tento pohyb bude i nadále pokračovat. To potvrzují především otevřené čisté pozice hedgeových fondů a dalších velkých spekulantů, které podle dat agentury Bloomberg k 31. květnu 2016 vzrostly o 4,9 % až na 222 686 v amerických opcích a futures.

Pro srovnání, toto číslo je vůbec nejvyšší od roku 2006, kdy ho americká Komise pro obchodování s komoditními futures začala sledovat.

„Ethanolové marže jsou v poslední době velice zajímavé, což do této oblasti láká čím dál tím více producentů cukrové třtiny,“ řekl pro agenturu Bloomberg Arlan Suderman, vedoucí komoditního oddělení společnosti INTFL FCStone Financial. „Pokud se tedy podíváme na globální produkci cukru, jediným světlem na konci tunelu je centrální oblast jižní Brazílie. Proto se upíná veškerá pozornost právě tam.“

Velká cukrová rally

Podle informací newyorské burzy ICE Futures stoupla cena surového cukru letos o 24 %. V pondělí se cena futures kontraktu pohybovala na 19,42 centech za libru, což je nejvíce od října 2013.

Analytici však počítají s dalším růstem. Podle šetření agentury Bloomberg by průměrná cena futures z 15 dostupných predikcí mohla ke konci roku dosáhnout až 19,9 centů. Z toho více jak polovina sází na prolomení hranice 20 centů za libru.

„Problémy s počasím a ztenčující se zásoby by růstový trend měly udržet stále ve hře,“ míní Donald Selkin, hlavní stratég ve společnosti National Securities. Podle něj by cena nad 20 centy mohla být dosažena ještě dříve, a to v řádech několika týdnů.

 

Newsletter