Jak jsem se vlastně dostal k Deníčku začínajícího investora?

Tímto zdravím všechny současné i budoucí investory!

Na psaní blogu jsem nikdy moc nebyl, takže kde vlastně začít? Asi u mé vášně k obchodování, která mě přivedla až k projektu „Deníček začínajícího investora“. Anebo začnu ještě více ze široka – kdo vlastně jsem a proč byste měli sledovat mé rozumy?

Mé jméno je Karel Večeřa a jsem studentem 1. ročníku magisterského oboru Finanční inženýrství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Studijní obor je zaměřen převážně na oceňování derivátů a řízení portfolia a rizik s tím spojených na základě finančních, statistických a ekonometrických modelů. Tento projekt mi byl doporučen zpravodajským portálem Roklen24 na základě zaměření mého studia a mých dosavadních zkušeností v oblasti obchodování.

A co já sám od projektu očekávám? Věřím, že mi spolupráce s odborníky dá lepší náhled do oblasti investování a pomůže mi získat nové zkušenosti, které budu schopen zhodnotit v praxi. Klíčové pro mě v tuto chvíli budou slíbené konzultace od Saxo Bank, které mi snad dají pár vychytávek, tipů a triků do začátku. No a v neposlední řadě se pokusím doručit čtenářům subjektivní feedback spojený s praktickými strastmi a problémy běžného investora. Tedy čím si procházím, co mě v rámci projektu potkalo, co mě překvapilo a co třeba zklamalo. Vše se budu snažit zprostředkovat co nejsubjektivněji, pravdivě a autenticky. Od toho by koneckonců každý deník měl asi být. Tak snad mi to tady brzo nezavřou.

Rád bych se hned na úvod vyjádřil k aktuální situaci na trzích. Myslím si, že s ohledem na současný vývoj by měl obchodník s přebytkem likvidity řešit především otázku, do čeho investovat v době, kdy jsou indexy na dvacetinásobcích P/E ratia i výše. V následujících měsících se tedy pokusím najít a zahrnout do portfolia akciové tituly, které i nadále vykazují potenciál pro nějaký ten upside. Mé portfolio by však nemělo být zaměřené pouze na akcie. S cílem diverzifikace rizik se pokusím vyhledávat vhodné příležitosti i pro vstup do měnových či komoditních pozic. K tomu mi pomůže jak obchodní platforma SaxoTraderGO, tak webová stránka tradingfloor.com.

To je prozatím vše! V příštím článku popíšu, jak jsem se možná mezi prvními podíval do nové centrály pražské Saxo Bank v Palladiu a také jaké jsou mé první pocity z jejich platformy. V mezičase možná rovnou otevřu nějaké první obchodní pozice. Tak snad to bude stát za to. Jak rád říkám, uvidíme.

Newsletter