Vyšší úrokové sazby a problém pro komoditní společnosti


20:50 • 3. prosince 2015

Tagy: komodity, Moody's, dluhopisy

Firmy a země, jejichž osudy jsou spjaty s komoditami, by mohly zažít nárůst výpůjčních nákladů. Ty by mohly vyskočit v důsledku pravděpodobného zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed, což by ještě zhoršilo dopad nižších cen komodit, varoval vrcholný manažer Schroders. „Když se tyto firmy podívají na příští rok, budou se muset ptát sami sebe: „zotaví“ se ceny komodit? Budou banky pokračovat ve stejném financování, pokud se likvidita dolaru utáhne? Odpovědi mohou být trochu obtížnější…,“ poznamenal hlavní ekonom a stratég Schroders, Keith Wade.

S&P zasadila úder klíčovým americkým bankám včetně JPMorgan, BoA, Citi

Trhy očekávají, že Fed úrokové sazby zvýší ještě tento měsíc, což pravděpodobně posílí dolar, který se používá k oceňování většiny hlavních komodit. To zdraží komodity producentům v místních měnách a požene investory do kapitálových aktiv. Komoditní společnosti, jako například Glencore, již museli bránit svou likviditu a schopnost splácet dluhy poté, co ceny jeho akcií klesly z obav z rozvahové slabosti. Země, které jsou na příjmech z komodit závislé, mezitím čelí problémům s národními rozpočty.

Na poplach bije i Moody’s

Ratingová agentura bije na poplach nad podřadnými dluhopisy komoditních společností. Ropa, plyn, kovy a vůbec celý těžební sektor bude v roce 2016 čelit strmému nárůstu prodlení a snížení hodnocení. Investoři, kteří investovali do dluhopisů v sektoru komodit, budou čelit velkým ztrátám, varovala ve středu agentura Moody’s.

Čas koupit Lehman Brothers těžebního sektoru?

Podle ratingové agentury vydaly firmy v těchto odvětvích od roku 2010 po celém světě dluhopisy v hodnotě téměř 2 bilionů dolarů. Mnoho z nich s vysokým výnosem – nebo takzvané „junk bond“. Se současným pádem cen komodit na víceletá minima v důsledku slabé poptávky a nadvýroby visí ve vzduchu velký vykřičník. „Úvěrové ztráty z investic do komodit budou podstatné pro mnoho investorů,“ poznamenala Mariarosa Verde, hlavní autorka zprávy Moody‘s o nebezpečí, které představuje aktuální napětí na komoditních trzích.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.