Porostou po slovech guvernéra ČNB spekulace na posílení koruny?


07:33 • 13. října 2016

Tagy: ČNB, Rusnok, koruna, sazby, EURCZK

Česká národní banka už nebude prodlužovat kurzový závazek na koruně proti euru. Posun na zářijovém jednání bankovní rady ČNB byl změnou poslední. Prohlásil to guvernér ČNB Jiří Rusnok na fóru HN. Podle ohlasu některých ekonomů může toto vyjasnění přinést růst sázek na zpevnění koruny a vzestup aktivity spekulantů.

Bankovní rada ČNB se na zářijovém měnovém jednání shodla, že „neukončí používání kurzového závazku jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ Takto je ČNB vymezen tvrdý závazek. „Podle našich předpokladů je téměř stoprocentně jisté, že ČNB kurzový závazek držet korunu nad 27 EURCZK před začátkem druhého čtvrtletí příštího roku opravdu neukončí, hrozila by totiž ztráta její důvěryhodnosti mezi investory i veřejností,“ říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Podle Dřímala právě tvrdý závazek sloužil jako jedna z linií obrany před přílivem spekulativního kapitálu. „Pokud nyní ČNB prohlašuje, že tvrdý závazek neprodlouží, mohlo by to vést k růstu sázek, že koruna může posílit už od dubna příštího roku, a tak i k větší nutnosti intervenovat na trhu skupováním eur,“ varuje Dřímal.

ČNB se v srpnu činila. Druhý nejvyšší objem intervencí za 2016

Měkký závazek, definovaný slovy: „členové bankovní rady přitom nadále vidí jako pravděpodobné ukončení [kurzového] závazku v polovině roku 2017“, už posle Dřímala logicky nemá takovou sílu.

„Centrální banka může už před polovinou příštího roku seznat, že inflace dosáhne bezpečně cíle a kurzový závazek opustit už během druhého čtvrtletí. Záležet však bude nakonec především na vývoji inflace. Zprávy ale mohou zdražit zajištění exportérům. Koruna totiž může na forwardovém trhu opět posílit, což právě činí měnové zajištění vývozů méně (i když stále) výhodným,“ upozorňuje Dřímal.

Jak na forwardy aneb vyplatí se zajištění?

Pravděpodobnost ukončení kurzového závazku ČNB na koruně k euru už v prvním čtvrtletí roku 2017 je po dnešku nulová, uvedl ve videorozhovoru pro Roklen24 po zářijovém jednání bankovní rady ČNB guvernér Jiří Rusnok. Na konec intervencí dle něj už ČNB vidí lépe a právě proto sbližujeme garanci, co udělá či neudělá s tím, co očekává – obsahově tvrdý a měkký závazek. Záporné sazby podle Rusnoka stále nejsou ze hry a dokonce v září byly diskutovány. Tržní vývoj na dluhopisech, forwardech a swapech považuje Rusnok za přirozenou odezvu trhu na to, co ČNB dělá. Podrobnosti si můžete poslechnout v připojeném videorozhovoru.

VIDEO: Rusnok: Šance na konec intervencí už v úvodu 2017 je nulová

Přes čerstvá slova guvernéra ČNB Komerční banka ve svém scénáři nadále počítá s ukončením kurzového závazku ČNB na koruně vůči euru až ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017. „Šance na dřívější exit v poslední době i v souladu s prohlášeními ČNB rostou,“ upozorňuje ale Dřímal.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.