Vypálí Poláci rybník Monetě a Komerčce?

Finančními kuloáry se šíří domněnka, že italská bankovní skupina UniCredit prý zvažuje prodej části svých aktiv v Česku a na Slovensku. Dosavadní spekulace hovořily o tom, že mezi možné zájemce patří Komerční banka či Moneta Money Bank. Co kdyby tu ale byl další zájemce, a to z Polska? Kupoval by levně, či draze?

„Pokud se jakýkoliv velký hráč plánuje stáhnout z českého trhu, jsme připraveni zahájit jednání,“ řekl v rozhovoru pro list Puls Biznesu šéf polské bankovní jedničky Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski (PKO) Zbigniewa Jagiella. Podle něj je české prostředí, ve srovnání s tím polským, stabilní, koncentrované a především bez cenových válek.

V tomto směru se nejde neubránit myšlence, že by banka PKO mohla hypoteticky „sáhnout“ po české pobočce UniCredit. V tomto směru je jasně vyslovenou podmínkou velikost. Vzhledem k tomu, že je UniCredit čtvrtým největším subjektem na českém bankovním trhu – se ziskem šest miliard korun za rok 2016 – rozhodně se nejedná o žádného „prcka“. Zajímavě se pak jeví i její zaměření, které se týká firem i fyzických osob, a to jak v oblasti úvěrů a akvizic, tak i komerčních nemovitostí.

Šéf PKO v rozhovoru dále řekl, že v rámci Polska se chtějí zaměřovat především na oblast leasingu a asset management. Česká UniCredit má svou leasingovou divizi a v rámci investic zprostředkovává například podílové fondy. Oba tyto segmenty nejsou jejím primárním zdrojem zisku, existuje u nich však další prostor pro expanzi, což by Poláci mohli celkem uvítat.

Spekulaci o možném nákupu v Čechách pak podtrhuje i fakt, že PKO dle slov vlastního šéfa nevidí na polském trhu příliš atraktivních aktiv.

Čekání na příležitost

Zbigniew Jagiell v rozhovoru dále řekl, že jeho banka čeká na tu samou příležitost, která v Polsku vznikla na konci minulého roku. Tehdy se italská „matka“ UniCredit rozhodla prodat 32,8% podíl v polské společnosti Bank Pekao. Ve výsledku tento subjekt prodala za více než 10 miliard zlotých, a to pojišťovací společnosti PZU a státnímu fondu PFR.

Prodej Pekao tehdy proběhl při ocenění na úrovni 15násobku ročního zisku. Aktuální situace je o něco lepší. Poslední data totiž ukazují, že ocenění evropských bankovních aktiv dosahuje 12,5násobku ročního očekávaného zisku. Další důvod proč nakupovat?

Kdo by mohl zvítězit

V souvislosti s převzetím české UniCredit by mohla mít jak Komerční banka, tak i Moneta problémy s financováním. První zmiňovaná by mohla navíc narazit na domácího regulátora. Po sloučení by totiž vznikl vzhledem k aktuálnímu stavu doslova bankovní kolos s dominantní převahou nad všemi ostatními subjekty. Moneta by pak kvůli své „nehospodárnosti“ (například výplata dividend na úkor investic) a vyšší rizikovosti také nemusela být vhodným kandidátem.

V rámci výše zmíněného by byl vstup polské PKO na českých trh z mého pohledu preferovaným scénářem. Jak v případě Komerční banky, tak i Monety totiž existují poměrně velká „ALE“, která samotnému dealu hází pomyslné klacky pod nohy. Na druhou stranu, nikdy neříkejme nikdy….

Newsletter