Opravdu koruna posílí? Pět grafů, které musíte znát, pokud sázíte na exit

Sázka na posílení koruny se vzhledem k blížícímu se konci intervencí ČNB stává obchodem roku. Pravdou však je, že tento očekávaný scénář není zcela stoprocentní. Může totiž velmi snadno dojít k pravému opaku…

Během dneška proběhne poslední zasedání rady ČNB v období tzv. tvrdého závazku. Jakmile se přehoupneme do 2. čtvrtletí, nastává doba závazku měkkého, se kterou je spjat volný prostor po ukončení obrany koruny před posílením. Nastavené podmínky byly vzhledem k robustnímu vývoji inflace z určité části téměř splněny, i přesto bankovní rada stále tvrdí, že pravděpodobný termín tzv. exitu vidí až zhruba v polovině roku.

Očekávání analytiků jsou však jiná. Naprostá většina z nich sází na konec intervencí ve druhém čtvrtletí, a to v dubnu, či v květnu. Odhady následného vývoje pracují s krátkodobým scénářem a s dlouhodobým. V prvním případě je situace nejistá. Obrovské množství otevřených pozic spekulujících na posílení české měny by mohlo ve výsledku způsobit její oslabení s tím, jak se investoři budou snažit realizovat zisky, ovšem nesetkají se s potřebnými protistranami obchodu. Ve druhém případě se pak s naprostou shodou pracuje s úrovní kurzu pod 27,00 EURCZK.

Hampl (ČNB): Slovo občas udělá práci za desítky opatření

Ochabující fanatismus?

Sázky na zpevnění domácí měny se začaly akumulovat již na začátku roku, kdy přišla prosincová data o inflaci. Dosažení 2% inflačního cíle ČNB vyvolalo, především u zahraničních investorů, představu o možnosti dřívějšího ukončení intervencí, tudíž se velká většina z nich vrhla na spekulaci. O její intenzitě nejlépe svědčí lednový objem intervencí, který dosáhl nového historického rekordu na 391 miliardách korun.

ČNB k inflaci: Letos klidně i 3 %

V následujících měsících se situace, i díky několika slovním intervencím ze strany bankovní rady, uklidnila. V tu době se rovněž objevila i první varování ohledně možnosti oslabení koruny, především v krátkodobém po-intervenčním rámci. Hlavním argumentem je objem spekulativních pozic, který je natolik velký, že by ve výsledku mohlo dojít na to, že investoři nebudou při snaze realizovat zisky schopni nalézt odpovídající protistranu.

ČNB: Objem intervencí za leden 391 mld. Kč

Tomuto scénáři odpovídá i vývoj na EURCZK forwardech, který pracuje s pouze mírným zpevněním koruny. Tříměsíční instrument odpovídá cca 0,5% posílení české měny, ten 12měsíční pak zhruba 0,7 %. Tato čísla odpovídají mediánu odhadu agentury Bloomberg, který pracuje s posílením koruny o 3,1 % až na 26,2 EURCZK ke konci roku.

Sílu spekulantů však nepocítily pouze forwardy, ale rovněž i české státní dluhopisy. V lednu, kdy aktivita investorů byla na maximu, se výnosy bondů výrazně propady. V případě tohoto jednoletého se průměrný výnos dostal až na rekord -1,7 %, čemuž odpovídala i rekordní poptávka o velikosti 32,3 miliardy korun. U dvouletého pak bylo dosaženo cca -1 %.

Od té doby se však situace uklidnila, o čemž svědčí například nárůst výnosu dvouletého českého bondu až na -0,3 %.

Boj o české bondy. Výnos 1letého se propadl na rekord -1,7 %

„Otevírání korunových pozic ze strany zahraničních investorů je i nadále intenzivní,“ řekla pro agenturu Bloomberg Sara Grutová, analytička z banky Goldman Sachs. „Vinou toho se navyšují i obavy ohledně schopnosti obchodníků najít dostatek protistran v době, kdy bude kurzový režim uvolněn,“ dodala.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera a měnového analytika téže banky Jakuba Krpaty je koruna stále překoupená, což automaticky vyvolává očekávání ohledně zvýšené volatility, a to v obou směrech. I přesto však došlo na určitou změnu sentimentu investorů, především v porovnání s lednem.

Příliv kapitálu se totiž změnil poté, co si především spekulanti uvědomili možnost pohybu kurzu v obou směrech. „Účastníci trhu jsou si plně vědomi širšího nastavení pozic, tudíž budou pravděpodobně upravovat investiční strategie takovým způsobem, aby se vyhnuli dosažení stop lossu,“ míní Seidler a Krpata.

Kdy má ČNB ukončit intervence? Optimální se jeví začátek dubna

Kolik je vsazeno na posílení koruny?

Když se agentura Bloomberg zaměřila na posouzení toho, kolik je vsazeno na posílení koruny, vycházela z rozdílu celkových intervenčních objemů (k lednu 2017) a „přirozeného“ přílivu kapitálu, který reprezentuje naakumulovaný a upravený přebytek běžného účtu. Výsledek ukazuje rozdíl 35 miliard euro, což je částka odpovídající objemu sázek na posílení koruny po ukončení intervencí.

Aktuální čísla by však mohla být mnohem vyšší. Podle odhadu George Papamarkakisa, CIO londýnského fondu North Asset Management, který spravuje aktiva v hodnotě jedné miliardy dolarů, by aktuální sázky na zpevnění české měny mohly dosahovat zhruba 60,5 miliardy euro (65 mld. USD).

Konec intervencí ČNB: Vsazeno 65 miliard, spekulanti se šeredně spálí

Návrat ztracené volatility

I přesto, že se centrální bankéři a analytici rozcházejí v představě o načasování konce intervencí, v jedné věci se shodnou, a to je vývoj kurzu ihned po exitu.

První hodiny, možná i dny, budou podle většiny očekávání silně turbulentní, opět klidně v obou směrech. Podle slov guvernéra ČNB Rusnoka však nebude banka v této době přistupovat ke kurzovým výkyvům nikterak citlivě. Naopak bude chtít, aby si trh sám našel novou rovnováhu ještě předtím, než se bude rada rozhodovat, zda bude potřeba ještě nějakých intervencí, či nikoliv.

Implikovaná volatilita koruny již teď ukazuje, že investoři sází na intenzivnější výkyvy EURCZK už od dubna, přičemž během května má dojít ještě na další zvýšení. Tento výhled tak jasně odpovídá očekávání o neukončení intervencí během prvního čtvrtletí, stejně tak nahrává představě analytiků o exitu během toho druhého.

Nomura: Vsaďte na posílení koruny. Cílem je 26,15 za euro

Credit Agricole: Prodej 12měsíčního EURCZK forwardu. Cíl 25,00 za euro

Newsletter