Macron smetl Le Penovou, bude nejmladším prezidentem Francie


AKTUALIZOVÁNO - 21:37 20:31 • 7. května 2017

Tagy: Francie, volby, prezident, Macron, Le Penová

AKTUALIZOVÁNO – Emmanuel Macron bude novým prezidentem Francie. Ve druhém kole jednoznačně smetl svoji konkurentku Marine Le Penovou. Devětatřicetiletý Macron bude 25. prezidentem Francie a stane se tak nejmladším prezidentem v historii země.

„Dnes večer začala nová kapitola naší dlouhé historie. Chtěl bych, aby to byla kapitola naděje a obnovené důvěry,“ prohlásil Macron. 

Le Penová porážku přiznala a prohlásila, že Francouzi volili kontinuitu. Odcházející prezident François Hollande již svému nástupci, který byl necelé dva roky jeho ministrem financí, gratuloval. 

Centrista Macron v zahraniční politice preferuje tradiční spojenectví se Západem a chce dál budovat Evropskou unii. Naopak Le Penová byla pro uzavření hranic, omezení imigrace, opuštění eura nebo rovnou i odchod z unie. 

Macron a Le Penová nepatřili k žádné z tradičních velkých stran – konzervativní pravici a socialistům. Ty se doposud střídaly za páté republiky u moci.  

Novému prezidentovi již k vítězství gratulovala německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump. Ten přitom za silnějšího kandidáta označil Le Penovou. Macronovi vřele gratuluje taky britská premiérka Theresa Mayová, která se už těší na vzájemnou spolupráci.

Macronovi k vítěství gratuloval také premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem rád,že se voliči rozhodli pro Francii, která bude nadále hrdou a silnou součástí Evropská unie,“ napsal na twitteru. „Pro naši společnou budoucnost v Evropě je strašně důležité, že většina Francouzů dnes odmítla populismus, nacionalismus a izolaci,“ dodal.

K urnám dnes přišlo 65,3 procenta voličů, před pěti lety to bylo 71,96 procenta, v roce 2007 to bylo dokonce 75,11 procenta. V prvním kole voleb předminulou neděli dostal Macron 24 procent hlasů a Le Penová 21,3 procenta.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.