Pátek třináctého? Rudo nečekejte, ale investujte jindy


22:05 • 13. ledna 2017

Tagy: Wall Street, americké akcie, Akcie, S&P500 , Dow Jones, Nasdaq

Investujete a jste pověrčiví? Pokud ano, tak pro vás dnešní den není zrovna svátkem. Pravdou je, že z hlediska historického vývoje není pátek třináctého ničím hororovým. Pokud však chcete víc, investujte v jiný den v měsíci. Který?

Podle serveru CNBC byly nejvyšší výnosy v době od roku 1980 pozorovány 16. den v měsíci. Obdobně je na tom pak i první den. V obou případech se dostáváme až na téměř +0,25 %. Medián ostatních dnů se pak pohybuje kolem +0,03 %.

Kalendář 4Q výsledků v USA: Zisky porostou. Kolik? Kdo? Kdy?

Tato čísla potvrdila i studie z roku 1988, která ukázala, že index Dow Jones v době od 1897 až 1986 vykazoval první den v měsíci zisky, a to pokaždé. Další paper pak ukázal to samé v rozmezí let 1926 až 2005. Proč tomu tak je? Bohužel, jasné vysvětlení v obou případech není. I přesto, že se růst během prvního dne ukazuje ve vícero zemích, není podle studií spojen s ekonomickými daty ani s vyšší volatilitou z konce měsíce či vyššími objemy.

Jedna možnost tu však je. Možné vysvětlení se nabízí v podobě spořícího plánu 401(k), který funguje následovně. Zaměstnanci pracujícímu v USA se odečte část mzdy, kterou chce spořit, a přidá se na speciální účet. Tyto prostředky jsou pak následně použity k investici zvolené podle představy samotného zaměstnance. A právě k tomu obvykle dochází v polovině měsíce, tedy zhruba kolem 16. dne.

Velký zvrat: Na akciové trhy se řítí dvoubilionová tsunami

Plán 401(k) byl zaveden v 70. letech. Jeho vliv na vývoj amerických akcií je nepopiratelný. Co se týče 16. dne, spojitost opravdu existuje, pokud vezmete v potaz fakt, že růst byl pozorován od roku 1980. V letech 1950 až 1979 tomu tak však nebylo. Výkon poloviny měsíce tehdy dosahoval záporných hodnot.

A jak skončil pátek třináctého na Wall Street. Indexy vykázaly smíšené výsledky, ovšem zisky převažovaly. To se týkalo indexu S&P 500 (+0,18 %) a Nasdaq (+0,48 %), který dokonce ukončil den na novém rekordu 5574,12 bodů. Jediný dow Jones spadl, a to o -0,03 %.

Nejlepší maso a co dál? Zhodnocení o více než 250 %

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Ve finanční skupině Roklen začínal v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.