Zlato v zajetí medvědího supercyklu

Zlato je letos hitem. Zhodnocení více jak 25 % od začátku roku bylo minulý týden umocněno britských referendem o odchodu z Evropské unie. Poté, co zvítězili zastánci tzv. brexitu, splnil drahý kov svou funkci bezpečného přístavu na výbornou. Investoři v představě o dalším růstu, který přijde ruku v ruce s eskalující politickou a ekonomickou nervozitou, nakupují jako zběsilí. Tato euforie by však měla zmírnit. Zlato je totiž v zajetí medvědího supercyklu.

Podle Johna LaForgeho, komoditního experta banky Wells Fargo, nebude mít aktuální rally dlouhého trvání. Proč? Protože dlouhodobý sentiment jde směrem dolů, což růst nakonec zastaví a přemění ho na opětovný pokles.

„Historie nás učí, že krátkodobé rally nemají dlouhou životnost, když se sledovaná komodita nachází v medvědím supercyklu,“ přepisuje LaForgeho slova server Business Insider. „Přesně to je případ zlata. Pokud se zaměříme na ideální vstupní bod, historie naznačuje, že by kov mohl otestovat svá historická minima kolem 1050 dolarům za unci.“

Zlato za 3000 dolarů? Klidně i za osm tisíc

Podle experta se komodity pohybují v medvědích a býčích supercyklech. Jejich trvání se datuje na deset a více let s tím, jak se mění dlouhodobá struktura nabídky a poptávky. Stejně jako tomu bylo v  80. letech, i aktuální cyklus začal propadem cen drahých kovů, posléze potravin a ropy. Aktuální odraz je však neudržitelný.

I přesto, že jde trend směrem dolů, najde se alespoň jedna útěcha. Tou je fakt, že největší propad už je za námi, ty další už budou tedy v relativním vyjádření mnohem slabší.

„Pro ty, kteří jsou vystrašeni myšlenkou 20letého medvědího trhu, existuje alespoň jedna pozitivní zpráva. Naše analýza ukazuje, že většina cenového propadu proběhne již během prvních pěti let cyklu, dokud se komodita nepřiblíží ke svému konečnému dnu. Jakmile je ho dosaženo, ceny se mohou opakovaně odrazit. Tento pohyb do strany nazýváme proces hojení. Doba jeho trvání v průměru dosahuje 15 let (20 let celého cyklu mínus prvních pět nejagresivnějších let) a je během něj umazána většina zisků z předchozího býčího cyklu,“ míní LaForge.

Vzhledem k tomu, že propad zlata započal v roce 2011, je tedy prvních pět nejhorších let již za námi. Stále však existuje možnost, že kov dále spadne a vrátí se tak zpět k minimům kolem 1050 dolarů za unci, což by podle experta byla ideální příležitost k nákupu.

 

Newsletter