Výnos českých dluhopisů padá do hlubin a investoři řídnou


14:24 • 26. října 2016

Tagy: dluhopis, úrok, výnos

Ministerstvo financí dnes prodalo méně státních dluhopisů splatnosti v roce 2019 proti úmyslu při dalším propadu průměrného výnosu v aukci hlouběji do záporu. Začíná se rekordní cena českých dluhopisů podepisovat na zájmu investorů?

Ministerstvo financí dnes mělo v úmyslu prodat dluhopisy splatnosti 2019 v objemu 8 miliard korun. Nakonec v aukci akceptovalo nabídky za celkem 6,22 miliardy korun při dalším poklesu „úroku“. Průměrný výnos v aukci klesl na -0,61 procenta. V aukci shodné splatnosti před týdnem byl ještě dosažen záporný výnos mírnějších -0,56 procenta. Celková poptávka v této týden staré aukci se přitom přiblížila 21 miliardám korun. Dnešní objednávky činily právě a pouze 6,22 miliardy korun.

Po boku splatnosti 2019 byly nabízeny také dluhopisy delší splatnosti v roce 2025. Proti celkovému plánovanému objemu tří miliard korun se zde postavila poptávka 5 miliard korun a aukce skončila s kladným výnosem 0,36 procenta.

České dluhopisy se dostaly na rekordní hodnoty v celosvětovém měřítku. Výnos tuzemského dvouletého státního dluhopisu se 19. října dostal pod mínus jedno procento. Byl to nejnižší výnos českého státního dluhu a zároveň nejnižší výnos srovnatelného dluhopisu na celém světě.

Český dluhopis je nejdražší na celém světě

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.