Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Fidelity (nejen) k intervencím ČNB: Co koruna, forint a zlotý?

Velké investiční společnosti se začínají zaměřovat na evidentně se blížící konec intervenčního režimu České národní banky. Co se od tohoto kroku slibuje Fidelity International? Odpoví její ředitel Adam Lessing, specialista pro střední a východní Evropu.

Jaký bude mít podle Vašeho názoru vliv opuštění kurzového závazku na směnný kurz koruny k euru a měnám východní Evropy, jako je HUF nebo PLN?

Klíčovým faktorem stojícím za možným zrušením kurzového závazku týkajícího se koruny bude pravděpodobně inflace. Vzhledem k tomu, že Česká republika jako první ze čtyř zemí střední a východní Evropy dosáhla svého inflačního cíle, objevují se nyní otázky týkající se načasování a samotného mechanismu pro odstranění spodní „podlahy“ směnného kurzu.

Řežábek (ČNB) k intervencím: Neměli jsme to dělat

Napovědět by mohl termínový trh, který v současné době generuje negativní předpokládané výnosy ve výši okolo 2 % vůči euru. S ohledem na tuto skutečnost je možné, že budeme svědky určitého zhodnocení české koruny v případě, že fixace spodní hodnoty bude odstraněna (jako forma zpřísňování měnové politiky).

Záležet pak bude především na způsobu a na rychlosti, s jakou centrální banka uvolní svou kontrolu eurkoruny. Pokud bude tento krok trhu předem dostatečně naznačen, bude to mít jen omezený dopad na jiné měny v tomto regionu. Pravdou je, že Česká republika je relativně malou a otevřenou ekonomikou, její inflace je silně ovlivněna zbytkem eurozóny, a to zejména situací v Německu.

Jakýkoli krok týkající se české koruny by se tak mohl odrazit na trzích, jako je Maďarsko, které je také úzce spojeno s německou ekonomikou prostřednictvím obchodních vazeb. Ty pak zpětně ovlivňují domácí inflaci a měnovou úroveň. Inflace v Polsku také překvapila svým nedávným nárůst a polský forint by mohl profitovat z tohoto reflačního trendu.

​​​​​​​Je region CEE atraktivní pro investory i v roce 2017? Jaké příležitosti a jaké hrozby očekáváte pro tento region?

Z hlediska valuace je naše pozice ve velké části regionu CEE neutrální. Ačkoli naše kvantitativní modely naznačují určitou hodnotu české koruny z hlediska dlouhodobé reálné hodnoty, positioning je komplikovaný, protože investoři již zaujali pozice v očekávání odstranění závazku a následného zhodnocení měny.

Tomšík (ČNB): Investoři sázející na silnou korunu se mohou spálit

Maďarský forint a polský zlotý se v našem žebříčku umisťují výše, a to díky snazšímu hledání pozic u forintu a atraktivní dlouhodobé valuaci u zlotého. Když však do úvah zahrneme výsledky našeho základního výzkumu a obchodních dat, jsme opatrnější. Politická rizika v Evropě narostla a je možné, že letos způsobí další nárazovou volatilitu. To se často nejdříve projeví právě na měnových trzích.

Z lokálního hlediska si region střední a východní Evropy vedl v průběhu minulého roku dobře, takže postupně redukujeme své pozice, protože se zdá, že narůstají proinflační rizika a rizika spojená s politikou centrálních bank. Přestože ve srovnání s jinými oblastmi rozvíjejících se trhů zůstává růst v regionu CEE silný, jsme toho názoru, že tyto dobré zprávy byly již z velké části zakalkulovány do spreadů tvrdých měn. Proto nyní preferujeme pozice v jiných regionech, jako je například Latinská Amerika, kde spatřujeme více potenciálních příležitostí.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Newsletter