Září přineslo třetí nejvyšší intervence ČNB na koruně


AKTUALIZOVÁNO 10:44 10:02 • 8. listopadu 2016

Tagy: ČNB, intervence

AKTUALIZOVÁNO: Září letošního roku přineslo třetí dosud nejrozsáhlejší intervence České národní banky na koruně od jejich zahájení v listopadu roku 2013. ČNB na devizovém trhu v září za bránění koruny utratila 99,5 miliardy korun výměnou za nákup eur.

Více utratila ČNB za intervence jen při zahájení intervencí v listopadu 2013, a to přes 200 miliard korun, a pak v loni srpnu, kdy nakoupila eura za 101 miliard korun.

„Zájem spekulantů o nákup korun v září výrazně vzrostl, protože se přiblížil konec kurzového závazku ČNB. Zvýšily se tak sázky na posílení koruny například v ročním horizontu, což se promítlo ve zdražení koruny vůči euru na forwardovém trhu. V důsledku ale musela centrální banka více intervenovat, protože spekulace se často promítají i na spotovém trhu, kde právě ČNB brání posílení koruny pod úroveň 27 koruny k euru,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Pro tuzemské exportéry vývoj znamená prodražení zajištění kurzu české koruny. „A důsledkem zářijového vzestupu spekulativní aktivity a intervencí ČNB byl i propad výnosů českých dluhopisů s krátkými splatnostmi. Na českém trhu totiž opět chybí eura (ty skupuje centrální banka do svých rezerv), a za jejich poskytnutí na český trh tak investoři dostávají výrazné prémie. Za nově nabyté koruny tito investoři kupují především krátkodobé české dluhopisy, což se promítá ve výrazném nárůstu poptávky a v propadu výnosů. České výnosy se tak v říjnu dostaly dokonce pod úroveň těch švýcarských a staly se nejnižšími na světě,“ připomněl Dřímal.

Podle odhadů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera intervence ČNB v říjnu stouply až na zhruba 110 miliard korun. Data zveřejní ČNB na počátku prosince. Devizové rezervy ČNB v poměru k HDP se podle něj již tak pohybují kolem 45 procent, což je po Švýcarsku nejvyšší podíl v rámci zemí OECD. „Vzhledem k rychlému růstu devizových rezerv a rostoucímu institucionálnímu riziku pro ČNB se nadále domníváme, že ČNB ukončí kurzový režim s mírným překvapením ve druhém čtvrtletí příštího roku, aby se vyhnula nadměrným spekulativním pozicím a vysokým intervencím,“ uvedl.

Růst intervenční aktivity také podle analytika ČSOB Petra Dufka sílí a je logický. „S avizovaným koncem intervenčního režimu totiž stále více zahraničních hráčů začne sázet na budoucí posílení koruny a bude tak ČNB tlačit do stále větší defenzivy. Navíc se dá očekávat, že stranou pozornosti tyto sázky nezůstanou ani u tuzemských hráčů, kteří se zatím nejspíše příliš do této hry nezapojovali,“ uvedl.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro. Od té doby do konce letošního září intervenovala v objemu zhruba 691 miliard korun. „V dalších měsících se můžeme dočkat dalšího růstu intervencí ČNB – blížící se konec kurzového závazku bude nadále spekulativní kapitál přitahovat,“ dodal Dřímal.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.