Donald Trump – klíčové postoje a jejich dopady na odvětví


13:13 • 22. října 2016

Tagy: Trump, USA, volby, prezident, Ekonomika

Zatímco některé postoje Trumpa jsou v souladu s tradicí Republikánské strany hlásící se ke kapitalismu „laissez-faire“, nepříliš zasahující vládě a konzervativní sociální politice, jinde se značně rozchází a výrazně sklouzává k populismu, zejména v oblasti obchodu a imigrace, kde se jeho postoj obecně považuje za ekonomický krok zpět.

Trump se svým opovrhováním zvyklostmi, populistickými postoji a útočným tónem, který na veřejnosti často používá, odlišuje a přitahuje nevolící „utiskovanou střední třídu” americké společnosti. Je to skupina lidí, jejichž životní úroveň se v průběhu zotavování po hospodářské krizi zlepšila jen velmi málo.

Klíčovými hledisky Trumpovy prezidentské politické platformy z našeho pohledu jsou:

Obchod a protekcionismus

Trump je proti větší liberalizaci obchodu a staví se nepřátelsky ke stávajícím obchodním dohodám (jako je TTIP a TPP), na druhou stranu podporuje cla a obchodní omezení a nesouhlasí s použitím zhodnocení měny jako politického nástroje. Poslední jmenovaný bod je jasně mířen na Čínu, o níž přislíbil, že ji hned, jakmile se dostane do funkce, označí za „měnového manipulátora“. Tím by si USA otevřely dveře k odvetným opatřením vůči Číně, přičemž Trump navrhuje uvalit na všechno zboží dovážené z Číny vysoké clo ve výši 45 %.

Možné dopady v oblasti investic: Clintonová je sice také proti obchodní dohodě TPP, ale větší riziko sklouznutí k protekcionismu představuje bezpochyby Trump. Hrozící přísná cla na čínské zboží představují riziko pro všechna americká odvětví, která jsou závislá na dovozu z Číny. Obchodní cla namířená proti Číně by ale na druhou stranu mohla prospět domácí výrobě, která je čínskou konkurencí poškozována, jako je americké ocelářství.

Infrastruktura

Vzhledem k tomu, že v USA jsou investice do infrastruktury nedostatečné (jak dokazují relativně špatné pozice v této oblasti v globálních průzkumech), učinil Trump z této otázky klíčový pilíř své politické platformy. Ve své knize „Crippled America“ (Zmrzačená Amerika), který byla vydána na konci roku 2015, hovoří o „plánované rekonstrukci v řádu bilionů“. Nedávno uvedl, že by na infrastrukturu přidělil dvojnásobné výdaje než jeho soupeřka. Vzhledem k tomu, že Clintonová představila pětiletý plán za 275 miliard USD, jednalo by se o ohromnou částku 550 miliard USD za stejné období.  

Možné dopady v oblasti investic: Trumpovo zaměření se na infrastrukturu by mohlo podpořit domácí stavební společnosti. Výdaje do infrastruktury, které plánuje, jsou mnohem odvážnější než plány Clintonové, ale stejně jako v případě jeho ambiciózní daňové politiky panují obavy ohledně financování. Zatímco Clintonová chce výdaje do infrastruktury financovat ze zvýšení daní v určitých oblastech, u Trumpa by financování z vládní pokladny, vedle velkolepých hlášek o soukromém financování, bylo pravděpodobně prostřednictvím zvýšení emisí státních dluhopisů, vzhledem k tomu, že přislíbil daně snížit. Problém je, že by postupně mohlo dojít ke značnému zvýšení vládního deficitu a dluhu, což by mohlo vyvolat větší tlak na výnosy státních dluhopisů USA.  

Přísnější dohled nad přistěhovalectvím

Kampaň se v první řadě soustředí na radikálně přísnější dohled nad přistěhovalectvím. Součástí je i kontroverzní hláška o nuceném vystěhování milionů nelegálních přistěhovalců žijících v USA a o vybudování zdi na hranicích s Mexikem.

Možné dopady v oblasti investic: Trumpovými návrhy ohledně přistěhovalectví jsou nejvíce ohrožena odvětví s velkým množstvím levné pracovní síly. Nejlepším příkladem je zemědělství (zemědělství, rybolov a lesnictví), kde se odhaduje, že 26 % všech pracovníků není registrováno3. A v kategoriích pěstování ovoce, ořechů, zeleniny a rostlinné výroby může být bez registrace více než 50 % všech pracovníků. Omezení práce nelegálních přistěhovalců by těmto odvětvím přineslo vyšší náklady na práci a vyšší ceny.

Je třeba poznamenat, že Trump důrazně prosazuje zásadu „upřednostňování amerických pracovníků“, dokonce navrhl, že by se pokusil omezit pracovní víza H1-B, která se vydávají kvalifikovaným pracovníkům z cizích zemí – to by mohlo ovlivnit řadu odvětví duševního vlastnictví, jako je IT.

Příště: Hillary Clintonová – klíčové postoje a jejich dopad na odvětví

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.