Mapa mezinárodního obchodu: Kudy teče zboží a dolary?


13:25 • 18. prosince 2016

Tagy: zahraniční obchod, export, import, Ekonomika

Mezinárodní obchod je motorem globální ekonomiky. Podle odhadu Comtrade dosáhla hodnota světového importu zboží v roce 2015 15,6 bilionů dolarů. Odkud, kudy a kam proudí největší obchodní vlna? Napoví vizualizace.

Server Metroscom vytvořil interaktivní mapu toků mezinárodního obchodu, kterou je možné nelézt zde, případně ji zobrazuje verze nahraná na YouTube. Vybrané statky jsou zobrazené v „tečkách“, přičemž každá z nich představuje hodnotu jedné miliardy dolarů vybraného zboží.

Z mapy je patrné, že nejvíce se mezinárodní obchod koncentruje u  čtyř ekonomik – americké, čínské, japonské a německé.

V případě USA je zajímavé, a to především v souvislosti s příštím prezidentem Trumpem, obchodování s Mexikem. Mapa ukazuje, že tento tok zboží je mnohem více vyvážený. Nemá tak podobu „americké zboží do Mexika, mexické peníze do USA“. Export a import USA je v případě jižního souseda poměrně vyrovnaný, v prvním případě 294 miliardy dolarů, ve druhém 240 miliard.

Největší podíl na mezinárodním obchodě spadá pod Čínu. Tamní export dosahuje 2,1 bilionů dolarů, import pak 1,9 bilionů. Obchodní expozice rudého draka vypadá doslova jako chobotnice, jejíž chapadla dosahují do všech koutů světa, ba dokonce i do zemí, které skoro žádný mezinárodní obchod nemají. Řeč je v tomto případě o Severní Koreji, která je s Čínou spojena prostřednictvím exportu surových materiálů.

Jak splatí Kuba dluh České republice? Rumem

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Ve finanční skupině Roklen začínal v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.